ПРОСЛАВЉЕН ДАН ШКОЛЕ-СВЕТИ САВА

Objavljeno:29-01-2024

Светом архијерејском Литургијом у гимназијској капели и пригодном Светосавском приредбом ученика у Српској православној општој гимназији „Кантакузина-Катарина Бранковић“ у Загребу прослављен је Свети Сава, први архиепископ и просветитељ српски.
Свету Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ буеносајрески и јужно-централноамерички г. Кирило, администратор Митрополије загребачко-љубљанске уз саслуживање архимандрита Данила (Љуботине), протојереја-ставрофора Јована Милановића, протонамјесника Богољуба Остојића, и ђакона Александра Лукића, те присутних вјерника загребачке парохије, ученика и наставника Гимназије.
Сабрању се обратио Епископ Кирило говорећи о Светом Сави као светитељу Цркве Христове, просветитељу народа Српског, али и о Катарини Кантакузини Бранковић, у своје вријеме поседници Медведграда и Градеца и предстојећој прослави 20 година рада Српске православне опште гимназије у Загребу. Након ломљења славског колача, у свечаној школској дворани изведен је пригодни програм ученика Гимназије под насловом „Бранко“, посвећен јубилеју 200 година од рођења пјесника српског романтизма Бранка Радичевића. Академију је поздравним говором отворио протојереј-ставрофор Слободан Лалић, истакавши годину 1847. у којој Бранко Радичевић објављује своју прву збирку пјесама, када Вук Стефановић Караџић објављује превод Новог Завјета на српски језик, а Његош свој Горски вијенац.
На приједлог владике Кирила награђени су овогодишњи Светосавски радови упченика. Окупљене је потом поздравила Њ.Е. Јелена Милић, амбасадор Републике Србије у Хрватској, а Светосавску бесједу је одржао протојереј-ставрофор Јован Милановић, ректор богословије у Сремским Карловцима на тему „Светосавска поетика у пјесништву Бранка Радичевића“.
Приредби су присуствовали: Борис Милошевић, саборски заступник, Анђелка Пејић из Министарства знаности и образовања, предсједник СПД „Привредник“ Никола Лунић, представници СКД „Просвјета“, свештенство загребачке Цркве. Затим, универзитетски професори из Загреба, директори, наставници и васпитачи из пријатељских средњих школа и ученичких домова, родитељи ученика и бројни бивши ђаци.
Све присутне одушевили су ученици својим наступом, пјесмом, глумом и игром-понајвише ведрином духа и младошћу којом зраче.
Дан Светог Саве је најсвечанији дан у Гимназији коме се ученици највише радују јер себе представљају на креативан начин свјесни да овај дан заједно прослављају са свим српским школама, ма где се налазиле.