Активности - Еколошка група

Термин екологија први пут је употребио немачки биолог Ернест Хекел 1866. године. Име потиче од грчких речи оикос – дом и логос - наука, изучавање. У дословном преводу би било: наука која проучава дом.

Екологија, дакле проучава распоред и распрострањеност живих организама и биолошке интеракције између организама и њиховог окружења.

У лаичкој јавности се овај термин често користи као синоним за појам заштите животне средине, штa није исправно јер је заштита животне средине само једна од области којима се бави екологија. Управо та мултидисциплинарност се испољава унутар изборне наставе екологије.

Тoком наставе приближавамо ученике природи како би схватили важност заштите и очувања природне баштине, омогућујемо рад на терену како би истраживањима стицали знања, бринемо о околишу школе како би унапредили теоријску едукацију праксом. Проучавамо могуће правце деловања у решавању еколошких проблема. Ученици се упознају са законским оквирима заштите околиша, грађанским правима, потичу на развијање властитог стајалишта о еколошкој проблематици и важности особног доприноса.

Рајка Косановић, проф.

Ekologija Ekologija Ekologija