O školi - Riječ učenika

Ova Škola me naučila mnogim vrijednostima vrlo važnim za život. Naučila me cijeniti zajednicu, cijeniti obitelj, prijatelje, svoju vjersku i nacionalnu pripanost, te različitosti između mene i drugih ljudi. Zapravo osjećaje prema Gimnaziji je vrlo teško opisati. Toliko toga se događalo, toliko lijepih uspomena imam. Dobru saradnju sa profesorima, učenicima, sa učenicima drugih generacija...Jednostavno, teško je to sve pojednostaviti jednom rečenicom.

Bojana Đ., bivša učenica, danas studentica na Prirodno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu

Gimnazija mi je pomogla da ljude ne gledam kroz stereotipe koji su nametnuti našem društvu, nego da ih posmatram kao jedninui da sa svakim čovjekom mogu razgovarati o bilo čemu, bez ikakvog straha. Da nisam upisao ovu školu, pitanje je da li bih uopšte mogao dalje da se školujem, jer dolazim iz siromašne sredine u kojoj vlada nezaposlenost. Gimnazija je učinila mnogo za nas đake, upravo iz tog razloga što nas je zbrinula u potpunosti.

Milan U., bivši učenik, danas student na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu Univerziteta u Beogradu

Ovu Školu sam upisala zbog dobrih uslova koje ona nudi za obrazovanje. Program obrazovanja je takav da nam pruža čvrste temelje znanja koji će nam omogućiti upis na jake fakultete. Isto tako, Pravoslavna crkvena opština zagrebačka obezbjeđuje nam stipendije i školovanje, a to u današnje vrijeme puno znači.

N. R., III. razred

Prije tri godine Školu mi je predstavio sveštenik u mom selu. Vidio sam program Škole, i svidio mi se. Ovdje imamo sjajne profesore, predivan program koji omogućuje da čuvamo i našu vjeru i kulturu kroz srpski jezik i pravoslavnu vjeronauku.

G. V., III. razred

Dobra podloga za fakultet koju treba iskoristiti na pravi način...sjajna prilika...i eto me u SPOG-u. U tom smislu posebno su mi važni profesori koji nam pomažu u odabiru budućeg poziva.

N. O., III. razred

Učenici

Škola se trudi od nas napraviti obrazovane mlade ljude, i od ove školske godine će to biti lakše ostvarivo u novoj zgradi koja nam pruža moderno školovanje. Zahvaljujući odličnim uvjetima učenje obimnog gradiva, koje uključuje i nacionalnu grupu predmeta, ne predstavlja problem. Rijetko će učenici reći da se u školi osjećaju kao kod kuće, ali ja se tako osjećam. Stoga mi odvojenost od roditeljskog doma ne pada suviše teško. Veselim se druženju sa prijateljima iz škole i uživam u dodatnim aktivnostima.

J. R., II. razred

Učenici