Aktivnosti - Ekološka grupa

Termin ekologija prvi put je upotrebio nemački biolog Ernest Hekel 1866. godine. Ime potiče od grčkih reči oikos – dom i logos - nauka, izučavanje. U doslovnom prijevodu bi bilo: nauka koja proučava dom.

Ekologija, dakle proučava raspored i rasprostranjenost živih organizama i biološke interakcije između organizama i njihovog okruženja.

U laičkoj javnosti se ovaj termin često koristi kao sinonim za pojam zaštite životne sredine, što nije ispravno jer je zaštita životne sredine samo jedna od oblasti kojima se bavi ekologija. Upravo ta multidisciplinarnost se ispoljava unutar izborne nastave ekologije.

Tijekom nastave približavamo učenike prirodi kako bi shvatili važnost zaštite i očuvanja prirodne baštine, omogućujemo rad na terenu kako bi istraživanjima stjecali znanja, brinemo o okolišu škole kako bi unaprijedili teorijsku edukaciju praksom. Proučavamo moguće pravce djelovanja u rješavanju ekoloških problema. Učenici se upoznaju sa zakonskim okvirima zaštite okoliša, građanskim pravima, potiču na razvijanje vlastitog stajališta o ekološkoj problematici i važnosti osobnog doprinosa.

Rajka Kosanović, prof.

Ekologija Ekologija Ekologija