Patrijarh Porfirije sa gimnazijalcima iz Zagreba: Hram Svetog Save je mesto molitve za mir među svim ljudima

Objavljeno:25-10-2022

Njegova Svetost Patrijarh srpski g. Porfirije ugostio je 22. oktobra 2022. godine u hramu Svetog Save na Vračaru učenike Srpske pravoslavne gimnazije Kantakuzina Katarina Branković iz Zagreba.

Patrijarh Porfirije je dočekao i pozdravio goste ukazavši im da je hram Svetog Save sabirno mesto našeg naroda:

-Koliko sam radostan što ste ovde, mislim da nema razloga da vam objašnjavam, a siguran sam da ste i vi u istoj meri radosni. Ovo je saborni hram našeg pravoslavnog naroda i gde god da naši pravoslavni Srbi žive ovde im je izvorište i koren. Ovde im je i sabirno i saborno mesto, ali pre svega mesto molitve za mir svim ljudima i među svim ljudima, mesto molitve za dobro svim ljudima i među svim ljudima, jednom rečju, mesto molitve da mi i svi ljudi sveta budu ono što Bog hoće od ljudi, a to je da imamo spoznaju da su svi ljudi pozvani da budu ne samo prijatelji međusobno, nego i mnogo više od toga, a to je da budu braća. Sam taj poziv po sebi dovoljan je da objasni zašto postoji ovaj hram i zašto uopšte postoje hramovi u hrišćanstvu, ali i u svim drugim narodima i u svim drugim verama bez obzira na to o kojoj se veri radi. Ja vas s radošću pozdravljam, a ako Bog da videćemo se uskoro, za nekoliko dana, i u Zagrebu, u našoj Gimnaziji. Živeli i neka vas Gospod sve blagoslovi.

Preuzeto sa: https://spc.rs/patrijarh-porfirije-sa-gimnazijalcima-iz-zagreba-hram-svetog-save-je-mesto-molitve-za-mir-medju-svim-ljudima/#