Aktivnosti - Prva Pomoć

Davne 1859. godine nedaleko od Solferina, malog mjesta na sjeveru Italije, trgovac iz Ženeve Henry Dunant je svjedočio strašnom krvoproliću tijekom ratnog sukoba između austrijske i francusko-talijanske vojske. Krvava bitka je ostavila za sobom 40 000 ranjenih koji su umirali na bojnom polju. Svega nekoliko liječnika koji su se ondje zatekli trudili su se da s neznatnim sredstvima pruže pomoć ranjenicima. Dunant, vidjevši nevjerojatan broj ranjenika koji su se nalazili oko njega, spontano je pokušavao pronaći volontere među civilnim stanovništvom Solferina. Ranjenici su odvedeni daleko od bojnog polja, u crkve i privatne kuće, gdje im je stanovništvo pružilo pomoć.

Tri godine nakon tih strašnih događaja Henry Dunant je napisao Sjećanje na Solferino gdje je iznio svoju ideju: osnivanje društva za pružanje pomoći koje je zasnovano na principu nepristranosti i koje će okupljati dobrovoljce obučene u pružanju pomoći ranjenicima. Nekoliko godina kasnije Dunantova vizija postaje stvarnost. Rođena je svjetska organizacija Crvenog križa.

U provođenju misije Crveni križ slijedi svoja temeljna načela humanost, nepristranost, neutralnost, nezavisnost, dobrovoljnost, jedinstvo i univerzalnost. Danas je ovo najstarija i najveća humanitarna organizacija, prisutna sa svojim aktivnostima u skoro svim zemljama svijeta. Svojim humanitarnim idealima ujedinjuje milione članova.

Na tragu tih načela i naša Škola posljednje dvije godine sudjeluje u određenim aktivnostima Crvenog križa; edukacija mladih u pružanju prve pomoći i humanitarne akcije prikupljanja novca za pomoć najugroženijim građanima kupnjom bonova. Cilj je tim aktivnostima razvijati kod mladih osjećaje humanosti, tolerancije i odgovornosti za sebe i zajednicu, te ih poučiti osnovnim vještinama pri pružanju prve pomoći unesrećenima kako bi se spriječila smrt ili trajni invaliditet. Jedna od budućih aktivnosti naše grupe trebao bi biti i neki oblik pomoći starijima i nemoćnim osobama.

Rajka Kosanović, prof.