Mitropolit Porfirije posetio Pravoslavnu gimnaziju

Objavljeno:10-09-2020

Drugog dana školske 2020/21. godine, 8. septembra, Njegovo Visokopreosveštenstvo Mitropolit zagrebačko-ljubljanski g. Porfirije je posetio Srpsku pravoslavnu gimnaziju Kantakuzina Katarina Branković u Zagrebu.
Zbog epidemioloških mera Mitropolit je posetio svaki razred posebno. Učenicima i nastavnom osoblju poželeo je uspeh i blagoslovio njihov rad. Obraćajući se učenicima, vladika Porfirije je istakao značaj truda i sticanja radnih navika, solidarnosti i bratskih odnosa među učenicima:
-U školi se najviše ceni trud. Nije dovoljno da se oslanjate na sposobnosti i talente koje imate. Potrebno ja stičete radne navike i trudite se. Kroz trud, vaši talenti će se razvijati i postići svoj maksimum. Crkva, kao osnivač škole, i nastavno osoblje, tu su da vam obezbede mogućnosti, da ono što je najbolje u vama donese najbolji rezultat.
-Pored truda da naučite ono što vam se predaje, potrebno je i da se trudite da među sobom imate dobre odnose. To je, možda, za nijansu i važnije od znanja koja ćete steći. Ne budite ljubomorni ako je neko bolji. Ako vam se i javi pomisao ljubomore, neka ona u vama podstakne revnost i neka bude podsticaj da i vi budete bolji, rekao je Mitropolit i pozvao je đake da pomažu jedni drugima i da budu među sobom solidarni.
Zajedno sa Mitropolitom, školu je posetio i Episkop dalmatinski g. Nikodim. Od 64 učenika, koliko ove godine pohađa školu, 9 gimnazijalaca dolazi sa područja Dalmatinske eparhije. Vladika Nikodim je, budući aktivno uključen u prosvetu, vaspitanje i obrazovanje mladih bogoslova u manastiru Krki, pokazao interesovanje za život učenika, za vaspitnoo-obrazovni proces u celini, ali i za mere za sprečavanje širenja kovida 19 kojih se u Gimnaziji pridržavaju.
Izvor: Mitropolija zagrebačko-ljubljanska