SAVINDAN – DAN NAŠE GIMNAZIJE

Objavljeno:28-01-2020

Na sam dan praznika, u kapeli Svetog Save pri Srpskoj pravoslavnoj općoj gimnaziji „Kantakuzina-Katarina Branković“ u prisustvu učenika i nastavnika škole, vjernika zagrebačke parohije, uz sasluženje arhimandrita Danila (Ljubotine), protosinđela Venijamina (Kovačića), protojereja-stavrofora Milana Radulovića (Toronto), protonamjesnika Bogoljuba Ostojića i đakona Dragana Radića, Svetu arhijerejsku Liturgiju služio je Njegovo Visokopreosveštenstvo Mitropolit zagrebačko-ljubljanski g. dr Porfirije. Na Liturgiji je pojao školski zbor učenika Gimnazije.
„Draga deco, draga braćo i sestre danas slavimo Svetog oca našega Savu koji nije naprosto, i kako bismo često mi hteli i kako ga vidimo, nacionalni heroj, pa makar i bio prvi i najveći nacionalni heroj. Sveti Sava je pre svega čovek Božiji. Sveti Sava je čovek Hristov. Sveti Sava je svetac, svetitelj, a to znači da je u njemu živeo Hristos, da je on Hristom mislio, Hristom govorio. To znači da je on u svojoj duši imao savršenu ljubav prema Bogu, a onda prirodno, kao i svako ko voli Boga imao je i neizmernu ljubav prema svojim bližnjima“, rekao je Mitropolit i istakao da je Sveti Sava „najbolji mogući primer za sve učenike, za sve škole, jer on svojim životom, a ne naprosto govoreći šta to treba činiti, svedoči da bilo koje znanje ako imamo, bilo koju poziciju, imanje i moć, ako ono nije utemeljeno na dobroti, vrlini i čestitosti onda je to znanje u najmanju ruku beskorisno, a često je zapravo i veoma štetno po onoga ko takvo znanje ima, a onda i na one s kojima on dolazi u komunikaciju“.
Proslava je nastavljena u svečanoj dvorani Duhovnog centra Svetosavskom priredbom Domina Nostra graciosa, kojom je obilježeno 600 godina od rođenja grofice Katarine Branković. Priredbu su pripremili učenici Gimnazije, sa svojim nastavnicima đakonom Petrom Kozakijevićem, Petrom Puškar i Jasminom Veldić. I ove godine, sala je bila premala da primi sve goste koji su želeli da vide učenički trud, kreativnost i maštovitost. Svetosavsku himnu je otpjevao đački hor, a drage uzvanike i goste pozdravio je protojerej-stavrofor Slobodan Lalić, ravnatelj Gimnazije. Uz mitropolita Porfirija, predsjednika Školskog odbora, sveštenstva i sveštenomonaštva zagrebačke parohije, priredbi su prisustvovali Mira Nikolić, ambasador Republike Srbije, Aleksandar Vranješ ambasador Bosne i Hercegovine, konzularno osoblje ambasada Srbije i Rusije, Boris Milošević, predsjednik Srpskog narodnog vijeća, Nikola Lunić, predsjednik Srpskog privrednog društva Privrednik, Katarina Milković, izaslanica gradonačelnika Grada Zagreba, Natalija Koprenica viša savjetnica u Agenciji za odgoj i obrazovanje, Dragan Umičević iz Ministarstva znanosti i obrazovanja, Mevludi Arslani, ravnatelj Islamske gimnazije iz Zagreba, Ivica Bedeničić, ravnatelj Katoličke gimnazije iz Požege s učenicima, Višnja Kojić i Milanka Aleksić direktorice Srednjoškolskog centra Apeiron iz Banja Luke, bivši učenici, roditelji učenika, sveučilišni profesori i prijatelji Gimnazije.
Dobro osmišljenim i uvježbanim programom učenici su izmamili aplauze prisutnih, ali i ukazali na veoma značajne biografske podatke iz života Katarine Branković i drugih svijetlih i značajnih likova žena prebogate srpske istorije.
Događaj su pratile kamere Hrvatske radiotelevizije koja će makar dio prazničnog ambijenta prenijeti javnosti.