IZVJEŠTAJ s održanoga debatnog turnira WHO 2017. u Zagrebu

Objavljeno:21-12-2017

Winter holidays Open (WHO), najveći debatni turnir u Evropi, održao se u Zagrebu 15.-17. prosinca 2017. godine. Započeo je svečanom ceremonijom otvaranja u XV. Gimnaziji (MIOC-u), prvoj školi u Hrvatskoj koja ima IB program i nastavu na engleskom jeziku još od 1991. godine. Sve debate su se trebale održavati u XV. gimaziji, ali kako nije bilo dovoljno mjesta, 96 timova i 300-tinjak debatanata iz 20 država razmjestili su se na još nekoliko lokacija.
Odmah po završetku otvaranja WHO-a počelo je natjecanje. Prvoga dana turnira imali smo dvije debate na pripremnu tezu koja je glasila „THBT every region should have the right to independent statehood if a majority of its members support this“. Prva debata je za naš tim bila vrlo uspješna i odnijeli smo pobjedu, debatirali smo protiv tima iz Turske. Druga debata nije bila toliko uspješna, izgubili od tima iz Rumunjske, no poslije smo saznali da je riječ o rumunjskoj reprezentaciji pa nas taj poraz nije pogodio. Poslije debate smo imali večeru i druženje.
Drugoga dana održavanja turnira, u subotu, sve je počelo malo ranije i stresnije: saznavši u zadnji čas da je jedan član tima bolestan i da neće moći ići, upomoć smo pozvali maturanta Sergeja Madžarevića , koji se spremno odazvao, jer nam je pomagao u pripremi za turnir i tako je, na sreću, bio dovoljno informiran. On jest došao malo nepripremljen, ali s obzirom na to da smo ga probudili u subotu, u 8 ujutro, bili smo mu vrlo zahvalni na odazivu. Počeli smo u 9 sati s prvom, ad hoc debatom, za koju smo imali sat vremena pripreme, a kasnije je održana i druga ad hoc debata za koju smo također imali sat vremena pripreme. Poslije pauze za ručak uslijedila je peta runda u 16 sati, s drugom pripremnom tezom koja je glasila „THBT large tech companies should refuse to release data on their customers to governments even if it's against the law“. I ovoga puta smo debatirali protiv tima iz Turske, ali ne istoga. Pobijedili smo, no kasnije smo izgubili od Slovenaca i Rumunja. Zadnju, šestu, rundu debatirali smo protiv sjajnog domaćina, tj. tima iz XV. gimnazije, i izgubili. U nedjelju je bila osmina finala, četvrtfinale, polufinale i finale. Budući da nismo prošli dalje, u nedjelju nismo išli na turnir, ali smo pogledali najbolje timove turnira. Tad je i ministrica obrazovanja dr. Blaženka Divjak stigla u posjet turniru i MIOC-u, jedina iz ove krovne institucije koja je posjetila debatne aktivnosti, od osnutka Hrvatskoga debatnog društva kao nevladine organizacije, što nas je istinski obradovalo.
Ovo je natjecanje bilo jako lijepo i korisno iskustvo, i nema veze što nismo stigli do finala, drago nam je da smo sudjelovali i upoznali mnogo ljudi iz drugih država, vidjeli kako oni debatiraju te čuli kritike sudaca i saznali što trebamo poboljšati, a što nam dobro ide. Nadam se da ćemo ići i sljedeće godine i biti još bolji.
Una Prica, članica DK Spogovac
II. razred