SRPSKA PRAVOSLAVNA GIMNAZIJA „KANTAKUZINA KATARINA BRANKOVIĆ“ SUDJELOVALA NA MANIFESTACIJI „NOĆ KNJIGE 2015.“

Objavljeno:30-04-2015

Srpska pravoslavna opća gimnazija K. K. Branković po prvi put sudjelovala na manifestaciji Noć knjige koja se održala 23.04.2015. u više od 180 gradova i mjesta diljem Hrvatske te okupila oko 400 sudionika - kulturne centre, ali i razne druge ustanove kao što su zatvori, bolnice, domovi za djecu i starije, galerije, muzeji, škole i drugi.

Najdulja noć kulture u Hrvatskoj, Noć knjige, odvija se na Svjetski dan knjige i autorskih prava (23. travnja). Kako se dan ranije, 22. travnja, obilježava i Dan hrvatske knjige, ova dva važna datuma povezuju se u jedinstvenu manifestaciju, u svrhu promicanja knjige, kulture čitanja, autora i izdavaštva.
Naša Škola ove je godine po prvi put sudjelovala na ovoj manifestaciji koja slavi svoj četvrti rođendan. Cilj je bio promovirati kulturu čitanja te povezati učenike sa tiskanom riječju kroz niz raznih događanja koje su osmislili profesori škole.
Koordinatorica aktivnosti bila je prof. Koraljka Bogdanović, knjižničarka, a profesori – Mira Bićanić, Samir Hasanagić, Jadranka Rezić te Stanka Maćešić vodili su bogat program. Odaziv učenika bio je velik, a cijela manifestacija u školi postigla je više nego zadovoljavajući uspjeh.
Kroz zanimljive radionice, okrugle stolove, filmske projekcije i sl. profesori su uspjeli približiti knjigu učenicima, a atmosfera je bila ugodna i prijateljska - kroz smijeh i zabavu uspjeli su ostvariti cilj manifestacije.
Program je započeo u 18.00 sati sa projekcijom filma „Ubistvo s predumišljajem“ snimljenog prema romanu Slobodana Selenića nakon koje je uslijedila rasprava o tome da li knjiga ostavlja veći utjecaj ili pak film. Sljedeća od radionica bio je okrugli stol na temu „Autori i njihova djela“ na kojoj su učenici diskutirali o svojim najboljim piscima, njihovim biografijama i djelima te treba napomenuti da su njihova zapažanja bila na vrlo visokoj razini i da su svojim profesorima pokazali koliko vole knjigu te koliko zrelo razmišljaju. Uslijedio je „Interaktivni poetski kružok“ na kojemu se pjevalo na engleskom jeziku, a nije nedostajalo ni dobre zabave. U duhu engleskog jezika nastavilo se natjecanje u sricanju „School by Night“ na kojemu je prvo mjesto osvojio Stefan Rogo, učenik 3. razreda. Održala se i projekcija filma „Rashomon“ kultnog redatelja Akire Kurosawe, a manifestacija je završila dodjelom vrijednih nagrada pobjednicima natjecanja u sricanju.
Prigodom ove manifestacije održano je predstavljanje Monografije Srpske pravoslavne opće gimnazije povodom 10. obljetnice rada Škole koju je priredila prof. Mira Bićanić, a Monografiju je predstavio prof. S. Hasanagić. Kroz dirljiv govor profesori Hasanagić i Bićanić su nas podsjetili na same početke rada Škole te razne zgode i nezgode koje su pratile ovih 10 godina naše Škole.
Ne smijemo izostaviti dojmove učenika pa tako Nikolina Stević, učenica 2. razreda kaže: „Tijekom programa noći knjige smo se super družili, zabavljali, ali i nešto naučili. Voljela bih da ponovimo tu večer.“
Bogdana Derenj, učenica 3. razreda iznosi: „Smatram da je ovo bio veoma zanimljiv i zabavan događaj u kojemu su se učenici i profesori družili, smijali i zabavili, također se nadam da će ovo postati tradicija škole u kojoj će učenici moći interaktivnije učiti i prikupljati lijepa sjećanja iz srednjoškolskih dana.“