Митрополит Порфирије посетио Православну гимназију

Objavljeno:10-09-2020

Другог дана школске 2020/21. године, 8. септембра, Његово Високопреосвештенство Митрополит загребачко-љубљански г. Порфирије је посетио Српску православну гимназију Кантакузина Катарина Бранковић у Загребу.
Због епидемиолошких мера Митрополит је посетио сваки разред посебно. Ученицима и наставном особљу пожелео је успех и благословио њихов рад. Обраћајући се ученицима, владика Порфирије је истакао значај труда и стицања радних навика, солидарности и братских односа међу ученицима:
-У школи се највише цени труд. Није довољно да се ослањате на способности и таленте које имате. Потребно ја стичете радне навике и трудите се. Кроз труд, ваши таленти ће се развијати и постићи свој максимум. Црква, као оснивач школе, и наставно особље, ту су да вам обезбеде могућности, да оно што је најбоље у вама донесе најбољи резултат.
-Поред труда да научите оно што вам се предаје, потребно је и да се трудите да међу собом имате добре односе. То је, можда, за нијансу и важније од знања која ћете стећи. Не будите љубоморни ако је неко бољи. Ако вам се и јави помисао љубоморе, нека она у вама подстакне ревност и нека буде подстицај да и ви будете бољи, рекао је Митрополит и позвао је ђаке да помажу једни другима и да буду међу собом солидарни.
Заједно са Митрополитом, школу је посетио и Епископ далматински г. Никодим. Од 64 ученика, колико ове године похађа школу, 9 гимназијалаца долази са подручја Далматинске епархије. Владика Никодим је, будући активно укључен у просвету, васпитање и образовање младих богослова у манастиру Крки, показао интересовање за живот ученика, за васпитноо-образовни процес у целини, али и за мере за спречавање ширења ковида 19 којих се у Гимназији придржавају.
Извор: Митрополија загребачко-љубљанска