Активности - Прва Помоћ

Давне 1859. године недалеко од Солферина, малог мјеста на сјеверу Италије, трговац из Женеве Henry Dunant је свједочио страшном крвопролићу током ратног сукоба између аустријске и француско-талијанске војске. Крвава битка је оставила за собом 40 000 рањених који су умирали на бојном пољу. Свега неколико лијечника који су се ондје затекли трудили су се да с незнатним средствима пруже помоћ рањеницима. Dunant, видјевши невјероватан број рањеника који су се налазили око њега, спонтано је покушавао пронаћи волонтере међу цивилним становништвом Солферина. Рањеници су одведени далеко од бојног поља, у цркве и приватне куће, гдје им је становништво пружило помоћ.

Три године након тих страшних догађаја Henry Dunant је написао Сјећање на Солферино гдје је изнио своју идеју: оснивање друштва за пружање помоћи које је засновано на принципу непристраности и које ће окупљати добровољце обучене у пружању помоћи рањеницима. Неколико година касније Dunantova визија постаје стварност. Рођена је свјетска организација Црвеног крижа.

У провођењу мисије Црвени криж слиједи своја темељна начела хуманост, непристраност, неутралност, независност, добровољност, јединство и универзалност. Данас је ово најстарија и највећа хуманитарна организација, присутна са својим активностима у скоро свим земљама свијета. Својим хуманитарним идеалима уједињује милионе чланова.

На трагу тих начела и наша Школа посљедње двије године учествује у одређеним активностима Црвеног крижа; едукација младих у пружању прве помоћи и хуманитарне акције прикупљања новца за помоћ најугроженијим грађанима купњом бонова. Циљ је тим активностима развијати код младих осјећаје хуманости, толеранције и одговорности за себе и заједницу, те их поучити основним вјештинама при пружању прве помоћи унесрећенима како би се спријечила смрт или трајни инвалидитет. Једна од будућих активности наше групе требао би бити и неки облик помоћи старијима и немоћним особама.

Рајка Косановић, проф.