Savindan proslavljen Liturgijom i akademijom u Gimnaziji

Objavljeno:31-01-2023

Na Savindan, u petak, 13/27. januara, u kapeli Gimnazije Кantakuzina Кatarina Branković koja je posvećena Svetom Savi, u Zagrebu, Episkop marčanski Sava, služio je Svetu Liturgiju.
Po završetku bogosluženja vladika Sava je u besjedi kazao da je Sveti Sava prevazišao granice svog naroda i time pokazao da nema izabranog naroda i odabranog mjesta, već da je sva zemlja Gospodnja i da su Gospodnji svi oni koji služe Bogu.
U nastavku je u svečanoj dvorani Gimnazije održana svetosavska akademija, u znaku Nikole Tesle, od čijeg upokojenja se ove godine, na Božić, navršilo 80 godina.
U pozdravnom govoru, na početku akademije, direktor škole, protojerej-stavrofor Slobodan Lalić kazao je da je Sveti Sava ”svetionik koji osvetljava put koji nas vodi ka večnom životu i ka dobru. Uz njega i proslavljamo još jednog velikana našeg roda – Nikolu Teslu kao još jedan svetionik koji osvetljava naš put koji vodi ka dobru jer je on, slično Svetom Savi, volio svakog čovjeka i usmjerio nas na istu stazu”.
Za vrijeme govora oca Slobodana, učenik četvrtog razreda Siniša Matijević, s povezom preko očiju, nacrtao je lik Nikole Tesle. Po završetku akademije rad je poklonio novoj ambasadorki Srbije u Hrvatskoj Jeleni Milić.
Blagoslove Njagove Svetosti Patrijarha Porfirija prenio je vladika Sava koji je poručio učenicima Gimnazije da je Sveti Sava stvarao mogućnost omladini da stiče osnovna znanja, ali da je njegov osnovni cilj bio da prenese vrlinu, jer, kazao je, nijedno znanje nema svrhu, ako ne vodi ka dobru.
Slijedio je program akademije u kom je učešće uzeo i hor Gimnazije, a prikazan je i kratak film o učeničkoj ekskurziji u Beograd, u okviru projekta upoznavanja sa djelom Nikole Tesle. Prije i po završetku programa gosti su razgledali i kupovali suvenire koje su učenici izradili.

P.К.