Milojko Mike Vucelić

Milojko Mike Vucelić rođen je 11. lipnja 1930. godine u Garešnici. Odrastao je i pohađao osnovnu školu i gimnaziju u Bjelovaru, a maturirao u Trećoj muškoj gimnaziji u Zagrebu. Krajem 1954. godine diplomirao je na Strojarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Nakon stjecanja diplome seli se u tadašnju Zapadnu Njemačku, gdje je radio godinu dana kao konstruktor za Mercedes - Benz u Stuttgartu i Ford u Kölnu, a u jesen 1956. odlazi u Sjedinjene Američke Države. Radio je kao konstruktor za Cessna Aircraft u Wichiti u Kansasu i kao inženjer projektant na uređajima za spašavanje pilota iz mlaznih lovačkih aviona kod Stanley Aviation Corporation u Denveru, Colorado. Nakon toga prelazi u North American Rockwell Corporation gdje postaje dio projekta Appolo. Započeo je s analizama različitih koncepcija slijetanja na Mjesec i određivanjem specifikacija za matični brod i njegove mnogobrojne sisteme i uređaje. Za vrijeme svih Appolo misija nalazio se u kontroli leta u Hustonu, gdje je rukovodio timom stručnjaka industrijskih postrojenja koja su sudjelovala pri konstruiranju, ispitivanju i izgradnji matičnog broda i njegovih uređaja i sistema.

U toku svoje dugogodišnje karijere bavio se i obavještavanjem javnosti o svemirskim istraživanjima SAD-a, a održao je i velik broj konferencija za tisak koje je održavao prije svakog leta Appolo u mnogim gradovima SAD-a. Na brojnim predavanjima na univerzitetima, različitim ustanovama te u mnogim nastupima za radio i televiziju upoznaje javnost s planovima, problemima, uspjesima i svrhom svemirskih istraživanja i razvitka tehnologije i znanstvenih istraživanja.

Milojko Mike Vucelić

Na misiji Apollo 13 bio je zadužen za spašavanje astronauta, te ga je za ove zasluge 18. travnja 1970. godine američki predsjednik Richard Nixon odlikovao Predsjedničkom medaljom slobode (eng. Presidential medal of Freedom).

Svoju suprugu Ingu Perzl, podrijetlom Njemicu, upoznao je na jednom od mjesečnih društvenih sastanaka stranih studenata na Sveučilištu Wichita. Sa njom ima dva sina: Alexandra, koji je stručnjak za čistu energiju i Nicholasa, koji kao inženjer dizajnira raketna pilotska sjedišta.

Milojko Mike Vucelić, jedan od onih dječaka koji su 50-tih godina prošlog stoljeća sanjali nebesa, leteći ponekad samo u svojim snovima, i uspjeli ih osvojiti za nas, preminuo je 7. rujna 2012. u 82. godini života u La Jolli blizu San Diega u Kaliforniji.

Obitelj gospodina Vucelića je po njegovoj želji odlučila financijski pomagati Srpsku pravoslavnu opću gimnaziju "K. K. Branković" te je tako omogućila učenicima naše škole da i oni pokušaju ostvariti svoje snove.

Milojko Mike Vucelić Milojko Mike Vucelić Milojko Mike Vucelić

Milojko Mike Vucelić Milojko Mike Vucelić