Posjet Klovićevim dvorima - Izložba Milene Pavlović Barilli - Snovi i sanjarenje

Objavljeno:22-11-2013

Dana 22. 10. 2013. godine učenici trećeg i četvrtog razreda su uz pratnju profesorice likovne umjetnosti posjetili izložbu srpsko-talijanske slikarice Milene Pavlović Barilli te se bolje upoznali s umjetničkim opusom ove avangardne umjetnice.

Milena Pavlović Barilli rođena je u Požarevcu 5. 11. 1909. godine. Slikarsko obrazovanje stekla je u beogradskoj Umjetničkoj školi, a kasnije je studij slikarstva nastavila u Münchenu. Najznačajniji dio Mileninog umjetničkog opusa nastao je izvan granica Jugoslavije, odakle je Milena otišla u rano proljeće 1930. godine. Gotovo čitavo desetljeće svojim je životom i radom bila vezana za zapadnoeuropske umjetničke metropole (London, Pariz i Rim),gdje se družila i izlagala s najistaknutijim predstavnicima europske umjetničke avangrade.

Pred sami početak Drugog svjetskog rata u kolovozu 1939. godine Milena je otputovala u New York, gdje je ostala do svoje prerane smrti. Milena je u SAD-u bila angažirana na komercijalnom dizajnu, prije svega kao ilustrator najuglednijih američkih modnih žurnala i časopisa za uređenje interijera i eksterijera (Vogue, Town country, Charm, Glamour). Rat je spriječio njezin povrataka u Europu te je umrla u New Yorku 6. 3. 1945. godine. Po završetku rata, Milenin muž prenio je urnu s Mileninim posmrtnim ostacima u Rim,urna je pohranjena na mjesto gdje su joj kasnije pokopani roditelji.

Djela koja smo vidjeli u Klovićevim dvorima su vlasništvo Fondacije Milenin dom, Galerija Milena Pavlović Barilli, a izložba predstavlja presjek umjetničkog opusa Milene Pavlović Barilli, počevši od ranih radova rađenih u tehnici ulja na platnu i pastele,preko originalnih modnih kreacije koje nisu imale komercijalni karatker, do zrelog umjetničkog opusa,a karakteriziraju ga enigmatske kompozicije te reklamni dizajn rađen za američke modne časopise. Vidjeli smo Mileninu osobnu večernju haljinu,cipele i torbicu koja je izložena zajedno s njenim umjetničkim radovima.

Posjetivši ovu izložbu upoznali smo se s djelima jedine predstavnice postnadrealizma u Srbiji, čiji značaj prelazi granice Srbije. Mi, kao učenici Srpske pravoslavne opće gimnazije bili smo zaista iznenađeni saznanjem koliki je uspjeh postigla jedna umjetnica iz naše regije, te nam je čast i veliko zadovoljstvo bilo upoznati se s njenim radovima ali i zaista zanimljivom biografijom.

B. Rajšić i J. Rašeta