Ispraćaj 13. generacije maturanata SPOG-a

Objavljeno:26-07-2021

Nastavnici, roditelji i prijatelji ispratili su, 2. 7. 2021. godine, 13. generaciju maturanata Srpske pravoslavne opšte gimnazije (SPOG) "Kantakuzina Katarina Branković" u Zagrebu. Nakon večernje u kapelici Sv. Save, prisutnima se obratio direktor, protojerej stavrofor Slobodan Lalić.

- Nakon četiri godine školovanja danas imamo deset zrelih i odgovornih ljudi, za što zasluge ima i njihova razrednica, nastavnica srpskog jezika Petra Puškar, koja je uložila puno truda, znanja i vremena da dočekamo ovaj dan. Ovo je bila generacija s izuzetno dobrim uspjehom, a vjerujem da će i njih i sve nas obradovati rezultati maturskih ispita održanih posljednjih sedmica - rekao je Lalić koji je prenio pozdrave patrijarha i zagrebačkog mitropolita Porfirija, koji je ranijih godina prisustvovao ovim skupovima, ali je sada spriječen brojnim obavezama. Pozdravio je i potpredsjednika Vlade Borisa Miloševića te članove porodice Vucelić koji godinama doniraju sredstva i pomažu rad škole.

- Iako smo na početku bili suočeni s brojnim izazovima, mogu zaključiti da je biti razrednica ovoj generaciji bilo izuzetno lijepo i blagoslov za mene - rekla je Petra Puškar, ističući da među njima ima i naučnika i umjetnika i sportista.

- Možemo biti ponosni da smo doprinijeli uspjehu ove generacije i zato želim da ostvarite svoje želje i snove, kao i da imate snage i ustrajnosti kako bi prevladali teške situacije, ali da prije svega ostanete ljudi - podvukla je Puškar i podijelila poklone maturantima, dok su prigodne nagrade dobili učenica generacije Martina Telenta, kao i Anja Ficnar i Nikola Rnjak.

U ime generacije prisutnima se obratio Nikola Rnjak.

- Profesori su prvenstveno bili naši prijatelji koji su, osim što su nas puno toga naučili, nerijetko dijelili s nama životne mudrosti i tako nam pomogli da se snađemo u velikoj sredini u koju smo došli. Svako od nas došao je s nekim afinitetom koji nakon ove četiri godine još bolje možemo razvijati, a nadam se i da ćemo sačuvati naše prijateljstvo i nakon što krenemo dalje - rekao je i zahvalio svima za podršku, stečeno obrazovanje i pozitivan uticaj koji su imali na učenike.

- Naučili smo mnogo toga, ali to smo mogli naučiti u bilo kojoj drugoj školi. Ovdje smo naučili da se ne sramimo svog porijekla, da poštujemo tko smo i da poštujemo i volimo druge. Hvala profesorima koji su nas oblikovali kao ljude koje danas kao puno zrelije i ozbiljnije čeka veliko putovanje, kazao je Rnjak, ljubitelj šaha i budući student strojarstva.

- Iako se osjećam super, žalim što odlazim jer me za ovu školu vežu samo lijepe uspomene, rekla je Anja Ficnar. - Kao osmašica bila sam u nedoumicama koju školu da upišem. Upisala sam gimnaziju i ne žalim. Zato pozivam sve koji mogu i žele da se upišu, jer smo velika obitelj u kojoj se puno uči zbog čega upisujemo dobre fakultete, ali u kojoj se i puno družimo.

- Nisam očekivala da će mi dati titulu đaka generacije jer među nama ima stvarno dobrih đaka. Vjerujem da ćemo svi biti dobri ljudi, uspješni u svom poslu i koji će se truditi da ovu državu i društvo izvedemo na svjetliji put. Koliko god ove riječi zvuče klišeizirano, ja se nadam i vjerujem u njih - rekla je Martina Telenta.

- S distance od četiri godine, mogu da kažem da sam sretna da ova škola postoji i da mladim Srbima daje mogućnost da se obrazuju i napreduju, kao i da se uzdižu kao ličnosti, a konačno i da budu pripadnici obrazovane manjine ovog društva - rekla je Martina koja će studirati medicinu ili biomedicinu.

- Vjerujem da će ova škola primiti još mnogo učenika jer u srpskoj zajednici postoji puno mladih i kvalitetnih ljudi koji su spremni da nas povedu naprijed, naglasila je.

Preuzeto sa: https://www.portalnovosti.com/fotogalerija-danas-smo-zreli-ljudi