SLIJEDIMO PRIMJER SVETOG SAVE

Objavljeno:28-01-2021

Na spomen Svetog Save, prvog Arhiepiskopa srpskog, 14/27 januara 2021. godine, Božanstvenu liturgiju u školskoj kapeli posvećenoj ovom velikom Prosvetitelju služio je Mitropolit Porfirije.

Zbog epidemijskih propisa, uobičajena svetosavska akademija koju svake godine pripremaju i izvode đaci srpske pravoslavne gimnazije Kantakuzina Katarina Branković, ove godine je izostala. Liturgiji su prisustvovali učenici četvrtog razreda, jedinog razreda koji prati nastavu u učionicama, nastavnici, ostalo školsko osoblje, ali i nekolicina prijatelja škole.

Slavske darove, kolač i koljivo, Mitropolit je blagoslovio nakon otpusta Liturgije i čestitao školsku slavu učenicima i nastavnicima Gimnazije.

Vladika je u besjedi naglasio da Sveti Sava, kao što je slučaj i sa svim drugim svetiteljima, ne pripada samo jednom prostoru i narodu, već je univerzalan čovjek. Kazao je da se svetost i sastoji u tome da ”čovek koji je čitavim svojim bićem u zajednici sa Bogom, prevazilazi svoje biološke okvire i postaje sav duhovan, sav Hristov, a to znači da pripada svim ljudima, svim prostorima. Takav čovek prevazilazi i vreme i pripada svim vremenima”.

”Istinsko i pravo znanje nije plod razmišljanja, nije plod skupljanja informacija iz sveta oko sebe. Razmišljati, skupljati informacije, saznavati, učiti je neophodno, ali to što smo sabrali i što smo promislivši zaključili istinsko je znanje tek onda ako se trudimo da živimo vrlinski, da ispunjavamo zakon Božji, da činimo ono što je činio Sveti Sava”, istakao je Mitropolit.

Tekst i fotografije preuzete sa: http://mitropolija-zagrebacka.org/slijedimo-primjer-svetog-save/?sr_pismo=lat