GOST U SPOG-u: prof. dr. BOGOLJUB ŠIJAKOVIĆ

Objavljeno:07-10-2024

“Iz očaranosti božanskim čudom nastaje filosofsko mišljenje. To je motivacija čovjeku da filosofski misli.“

Po blagoslovu episkopa buensajerskog i južnocentralnoameričkog i administratora Mitropolije zagrebačko-ljubljanske g. Кirila u posjeti Srpskoj pravoslavnoj općoj gimnaziji “Кantakuzina-Кatarina Branković” u ponedjeljak, 7. listopada 2024. godine boravio je dr. Bogoljub Šijaković, redovni profesor (Univerzitet u Beogradu, Pravoslavni bogoslovski fakultet) i tom prilikom održao predavanje učenicima trećeg i četvrtog razreda uvodeći ih u materiju ovog školskog predmeta, njenih disciplina i u specifičnosti filosofske terminologije.

-Filosofija je takve prirode da na nju utiče personalna egzistencija, lična životna situacija, karakter jedne osobe. Da li ćemo i kako ćemo filosofski misliti, ili ćemo se izražavati na neki drugi način: kroz poeziju, umjetnost, nauku. Upravo iz tog razloga nama nisu toliko važne razne definicije filosofije već to da li neko od nas slobodnom voljom može da donese odluku da bude misleće biće. To je nešto čemu su mladi ljudi skloni i često ih ne razumijemo. Skloni su da budu buntovni, da izbjegnu klišeje, da prosto drugačije misle. Ta potreba se dalje koncentriše u odluci da se bude misleće biće. Džaba sve znanje, učenje, mudrolije, filosofiranje jer bez te odluke da budemo misleće biće nema filosofije. Filosofija se ne sastoji iz izlaganja nekog zgotovljenog materijala nego se filosofija sastoji u odluci da se filosofski misli. Filosofija je akt, čin filosofskog mišljenja. Naravno, potrebno je solidno obrazovanje da bi se filosofski mislilo- istakao je prof. Šijaković.

U svojstvu domaćina, protojerej-stavrofor Slobodan Lalić, ravnatelj Škole prenio je pozdrave vladike Кirila i upoznao prof. Šijakovića s radom Gimnazije naglasivši da u godini koja je pred nama obilježavamo dvije decenije rada Srpske pravoslavne opće gimnazije u Zagrebu.