POSJETA PAVILJONU ZA OBILJEŽAVANJE GODIŠNJICE PROBOJA IZ JASENOVCA

Objavljeno:11-05-2013

Otvaranje edukacijskog paviljona za obilježavanje proboja iz Koncentracijskog logora Jasenovac održalo se na Cvjetnom trgu u Zagrebu. Projekt se uspio realizirati uz pomoć Vijeća srpske nacionalne manjine Grada Zagreba, a glavni autori su: Saša Šimpraga, koji je zaslužan za koncept, David Kabalin, za arhitekturu, i Niko Mihaljević za dizajn. Obilježavanje godišnjice proboja ove godine u Zagrebu prikazao se crnim objektom koji je aludirao na sliku logora. Događaj su posjetili učenici u pratnji profesorice istorije Slađane Mesarek.

Dana 22.4.1945. godine dogodio se proboj logoraša iz Jasenovca, najvećeg koncentracijskog logora u Hrvatskoj. Od šesto sedamdeset logoraša, koji su bježali, devedeset dvoje ih se spasilo. Ostali su spaljeni i ubijeni. Sam autor, Saša, s paviljonom odaje veliko sjećanje na tisuće ljudi koji su sustavno gladovali da bi na kraju bili mučeni i zaklani. Paviljon je izrađen od daski crne boje koje asociraju na arhitekturu logora jer materijalni ostaci ne postoje. Također, crne daske ukazuju na spaljene barake nakon proboja skupa sa logorašima. Ulazeći kroz vrata paviljona vlada osjećaj tjeskobe sve do kraja mračnog hodnika. Prolazeći hodnikom, dolazi se do prostora koji je nenatkriven i ima vlažni, zemljani pod. Ostavljajući trag na zemlji prisjećamo se žrtvi koje su danas, nažalost, zapostavljene i zaboravljene. Unutar paviljona na daskama nalaze se informacije čije činjenice govore o logoru Jasenovac. Cijela ideja paviljona urađena je oslanjajući se na povijest strašnih događaja koji su se odigrali te kobne noći.

Jasenovac je jedna od eksploatiranih tema koja još nije pronašla svoje mjesto u današnjici. Svih ovih žrtava se uvijek prisjećamo na godišnjim komemoracijama, ali to nije dovoljno. Upravo zato koncepcija paviljona, kao i njena arhitektura, svodi se na sjećanje svakog stradalog nevinog života. Smještanjem paviljona u centar Zagreba autori su htjeli informirati, uključiti i podsjetiti građane na jasenovačke žrtve.
Branislava P.