EKSKURZIJA UČENIKA ZAVRŠNOG RAZREDA GIMNAZIJE

Objavljeno:25-04-2013

U periodu od 19. do 21. aprila 2013. godine 17 maturanata Gimnazije u pratnji svoje razrednice profesorice Jadranke Rezić i drugih nastavnika, bili su na maturantskoj ekskurziji u Beču – gradu čija istorija je u značajnoj mjeri uticala na sudbinu pravoslavnih Srba sve do početka XX vijeka. Otuda je cilj ovog putovanja bio upoznavanje kulturnih, povijesnih i vjerskih sadržaja glavnog grada Austrije sa posebnim osvrtom na činjenice koje su ostavile traga u istorijskim zbivanjima i kulturnom naslijeđu našeg naroda.

Tako su učenici posjetili dvorac Belvedere, jednu od najljepših bečkih znamenitosti koji je izgrađen u XVIII vijeku kao ljetna rezidencija princa Eugena Savojskog. Kao austrijski vojskovođa i državnik posebno se istakao u pobjedama protiv Turaka kod Petrovaradina i Beograda 1716. i 1717. godine. Ove pobjede značile su zaustavljanje daljnjeg prodora Otomanske imperije ka evropskom kontinentu i prethodile su uspostavljanju Požarevačkog mira 1718. godine.

U godini u kojoj se proslavlja 200 godina od rođenja Njegoša ( 1813 – 1851 ) učenici su obišli čuvenu štampariju jermenskog manastira koja se nalazi u sedmom becirku u Beču, u kojoj je Petar II Petrović Njegoš štampao Gorski Vijenac, Vuk Stefanović Karadžić prijevod Novog Zavjeta na srpski jezik, Branko Radičević pojedine svoje pjesme itd. Učenici su potom obišli Operu, Parlament, dvorac Hofburg, katedralu Svetog Stefana, hotel Zaher.

U petu nedelju posta učenici su prisustvovali Svetoj liturgiji u hramu Svetog Save u Beču, gdje ih je dočekao nastojatelj hrama prezviter Slaviša Božić sa sveštenstvom. Ovdje su se učenici još detaljnije upoznali sa istorijom nastanka Srpske crkvene opštine i parohije Svetog Save u Beču od početka XVIII vijeka do danas kada je zbog sve većeg broja pravoslavnih Srba u Beču i Austriji osnovana nova Eparhija austrijsko-švajcarska.

U povratku učenici su posjetili Maribor gdje su dočekani od nadležnog paroha jereja Save Kosojevića.

Ekskurzije na završetku srednjoškolskog obrazovanja imaju naučni, pedagoški, ali i vaspitni značaj, a kao poseban događaj koji obilježi cjelokupno školovanje ostaju đacima u trajnom sjećanju zbog toga učenici blagodare svima koji su pomogli njegovu realizaciju: Mitropolitu zagrebačko-ljubljanskom Gospodinu Jovanu, pravoslavnoj crkvenoj opštini u Zagrebu, protojereju-stavroforu Milanu Dudukoviću iz Celja, ad Radijator Zrenjanin i drugim priložnicima.