NASTAVA U PRIRODI – MANASTIR ORAHOVICA

Objavljeno:27-04-2018

Blagoslovom Mitropolita zagrebačko-ljubljanskog g. dr Porfirija, dobrotom i ljubavlju Episkopa pakračko-slavonskog g. Jovana i bratstva Manastira Orahovice učenici prvog razreda Srpske pravoslavne opšte gimnazije „Kantakuzina-Katarina Branković“ iz Zagreba boravili su na dvodnevnoj terenskoj nastavi-nastavi u prirodi u Manastiru Orahovica 25. i 26. aprila 2018. godine. Uz časove vjeronauke, biologije, ekologije i istorije čas srpskog jezika održao je dr Dušan Marinković, profesor na katedri za srpski jezik Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Sa učenicima su u Manastiru boravile nastavnice Rajka Kosanović i Ranka Brkić. Drugog dana boravka, u Svetonikolajevskoj crkvi Liturgiju je služio protojerej-stavrofor Slobodan Lalić, a pojanjem su odgovarali učenici Gimnazije koji su se potom i pričestili. Bila je ovo prava prilika da se učenici upoznaju sa burnom i bogatom istorijom jednog od najstarijih pravoslavnih manastira na prostorima Hrvatske i susretnu se sa freskama manastirskog hrama među kojima i sa likovima loze svete dinastije Nemanjića. Svakodnevni život i gostoljublje dvojice monaha u slavonskoj Remeti-Pustinji danas, šumski put do izolovane monaške isposnice, nebrojeni planinski izvori i potoci koji žubore oko manastira, kosidba i uređenje manastirskog dvorišta, priprema nafore za bogosluženja i još mnogo doživljaja ostaće u sjećanju ove generacije gimnazijalaca.
Blagodarimo o. Pavlu i o. Anastasiju na gostoprimstvu, a o. Aleksandru Bjeliću iz Požege i g. Bojanu Bundalu na pomoći oko organizacije boravka.