PROSLAVLJEN DAN ŠKOLE – SVETI SAVA

Objavljeno:29-01-2018

Svetu Liturgiju kojom je proslavljen Sveti Sava, prvi arhiepiskop i prosvjetitelj srpski, u kapeli pri Srpskoj pravoslavnoj opštoj gimnaziji u Zagrebu, složili su arhimandrit Danilo (Ljubotina), protosinđel Venijamin (Kovačić) i protojerej-stavrofor Slobodan Lalić. Pojanjem je odgovarao hor učenica Gimnazije i đakon Branimir Jokić. Liturgiji su prisustvovali vjernici zagrebačke parohije, učenici i nastavnici Srpske pravoslavne opšte gimnazijeKantakuzina-Katarina Branković, koji su proslavili Dan škole i svoju Krsnu slavu. Tokom bogosluženja presječen je slavski kolač, a besedom se učenicima obratio o. Danilo.
Proslava je nastavljena u svečanoj dvorani Duhovnog centra Svetosavskom priredbom Veliki rat – vrijeme bola i nade koju su pripremili učenici Gimnazije. I ove godine, sala je bila premala da primi sve goste koji željeli da vide učenički trud, kreativnost i maštovitost. Svetosavsku himnu je otpjevao đački hor, a drage uzvanike i goste pozdravio je protojerej-stavrofor Slobodan Lalić, direktor Gimnazije. Uz sveštenstvo zagrebačke parohije, priredbi su prisustvovali zastupnici u Hrvatskom saboru prof. dr Milorad Pupovac i Boris Milošević, predsjednik Vijeća Srpske nacionalne manjine Grada Zagreba, g. Saša Milošević, gđa Bogdanka Srdić Vulpe, izaslanica gradonačelnika Grada Zagreba, g. Aleksandar Tolnauer direktor Savjeta za nacionalne manjine Vlade RH, g. Igor Jovičić, izaslanik Ministarstva kulture i informisanja Vlade Republike Srbije, gđa Katarina Milković iz Gradskog ureda za obrazovanje, gđa Vera Šutalo iz Ministarstva znanosti i obrazovanja, g. Nikola Lunić, predsjednik SPD “Privrednik”, potpredsjednici SKD “Prosvjeta” Duško Ljuština i Siniša Tatalović, univerzitetski profesori Hrvoje Klasić, Dušan Marinković i mnogi drugi. Darove Ambasade Srbije u Zagrebu učenicima Gimnazije uručio je konzul Davor Trkulja.
Potom je uslijedilo ono najljepše – interesantan i sjajno uvježban program gimnazijalaca koji je izazvao oduševljenje prisutnih i glasne aplauze. Ovogodišnja predstava je bila inspirisana stogodišnjicom završetka Prvog svjetskog rata i ratnom, slavnom epopejom srpske vojske. Scenske tačke su uključivale dramski komad “Šta je i kako je iza planine…” iz Knjige o Milutinu Danka Popovića, Bojićevu “Plavu grobnicu”, tekstove Miloša Crnjanskog. Hor učenica je izveo pjesme Kreće se lađa Francuska, Tamo daleko, Odu radosti, Crvene makove.
Proslava Dana Škole nastavljena je druženjem i prigodnim slavskim posluženjem.