BOLESTI OVISNOSTI – TEMA NOVE TRIBINE

Objavljeno:18-03-2013

U ponedjeljak, 18. 03. 2013. godine ugostili smo našu školsku liječnicu dr. Ružicu Orlović. Doktorica se ljubazno odazvala pozivu da bude gost nove tribine i da s učenicima podijeli važne informacije vezane za bolesti ovisnosti.
Dr. Orlović je najprije govorila o vrstama legalnih i ilegalnih sredstava ovisnosti i njihovoj rasprostranjenosti među mladima. Učenici su saznali kako alkohol, pušenje cigareta i konzumiranje droga utječu na zdravlje, na ponašanje, na kognitivno funkcioniranje i na koji način se ovisnost zapravo i stvara. Upoznali smo se i sa statističkim podacima koji govore o predispozicijama za razvoj određenih bolesti (rak gušterače, jednjaka, srčani i moždani udar i sl.) uslijed korištenja opojnih sredstava. Naša gošća je istakla simptome na osnovu kojih se može prepoznati ovisnost i efekte koje opijati izazivaju, s posebnim akcentom na posljedice koje imaju psihoaktivne i halucinogene supstance, nerijetko i sa smrtnim ishodom. Doktorica je profesionalnim pristupom i ilustriranjem situacija iz svoga rada posebno ukazala na štetu koju ovisnost izaziva, ne samo na fiziološkom nivou propadanja organizma i razvoja bolesti, već i na socijalnom i psihološkom planu ovisnika i njihovih obitelji.
Učenici su pokazali visoku motiviranost za ovu temu i razvili su lijepu diskusiju s našom liječnicom. Najviše ih je zanimalo kako se ovisnicima može pomoći, koliko traje program rehabilitacije, koji su znaci apstinencijalne krize, te simptomi fizičke ovisnosti o alkoholu. Doktorica je strpljivo odgovarala na sva pitanja, čineći atmosferu u Svečanoj dvorani ugodnom i neformalnom. Naša gošća je zaključila tribinu savjetom da najbolji način prevencije ovisnosti jest da se ovisnost nikada ni ne javi. Uz zahvalnost dr. Orlović na prezentiranju ove važne teme zdravstvenog odgoja, dogovoren je i nastavak suradnje.
Sofija M. Stokuća, psiholog