UČENICI SPOGA NA MUNimu

Objavljeno:29-03-2017

Model United Nations je učenička simulacija rada Skupštine Ujedinjenih nacija.

Jedanaesti po redu MUNim u Mostaru, najveće konferencijsko okupljanje na Balkanu, održan je od 24. do 27. marta 2017. godine, u potpunosti u organizaciji učenika United World Collega, jednog od sedamnaest u svijetu, otvorenih od strane Ujedinjenog Kraljevstva. Otvaranju svakog MUNima prisustvuju visoki zvaničnici UN-ova sjedišta u New Yorku, a samo otvaranje Konferencije u Mostaru dosada su pozdravili i istaknuli njegovu važnost Ban Ki-moon, Nelson Mandela, Vuk Jeremić te mnogi drugi. Ovogodišnji MUNim u Mostaru sastojao se od sljedećih 6 komiteta: Savjet bezbjednosti, Evropska unija, Svjetska trgovačka organizacija, Socijalno-humanitarno-kulturni , Istorijski i Komitet za okolinu. Svaki komitet bavio se temom u okviru svoje nadležnosti i izglasavao amandmane i rezolucije radi rješavanja zadanih problema poput ženske neravnopravnosti, izbjeglica, ljudskih prava, ratnih konflikata, krivolova ... Delegati koji su se istaknuli u debati i izlaganju rezolucija nagrađeni su ispred komiteta koji su zastupali. Među njima je i učenik naše gimnazije Petar Rogo, predstavnik Kube u komitetu Svjetske trgovačke organizacije, nagrađen za izvrsnost u svim aspektima pripreme i rada. Našu je školu predstavljalo osmero učenika, članova Debatnog kluba Škole: Una Prica, Jovan Perišić, Dunja Dragičević, Petra Telenta, Sergej Madžarević, Leon Jelić, Đorđe Berić i Petar Rogo. Službeni jezik Konferencije je engleski jezik. Na ovogodišnjem MUNimu učestvovali su učenici iz 200-injak zemalja svijeta.
Blagoslovom mitropolita zagrebačko-ljubljanskog dr Porfirija, i episkopa zahumsko-hercegovačkog Grigorija te trudom i ljubavlju visokoprepodobnog arhimandrita Danila (Pavlovića) dio delegacije boravio je u manastiru Žitomislić, uz posjet Dubrovnika i Trebinja.