POSJETA POŽEŠKOJ BISKUPIJI, KATOLIČKOJ OSNOVNOJ ŠKOLI I GIMNAZIJI U POŽEGI

Objavljeno:27-02-2013

Uzvraćajući posjetu Preuzvišenom Biskupu požeškom dr. Antunu Škvorčeviću koji je prije nešto više od mjesec dana sa direktorima katoličkih škola Biskupije požeške obišao Duhovni centar i Srpsku pravoslavnu opštu gimnaziju „Kantakuzina Katarina Branković“, u utorak, 26. februara 2013. godine Njegovo Visokopreosveštenstvo Mitropolit zagrebačko-ljubljanski Gospodin Jovan, u pratnji protojereja-stavorfora Slobodana Lalića, v. d. direktora Gimnazije posjetio je Biskupiju požešku, te Katoličku osnovnu školu i Gimnaziju koje djeluju pri ovoj Biskupiji.

Biskup Škvorčević je Mitropolita Jovana u srdačnom razgovoru upoznao sa nizom aktivnosti, izgrađenim i obnovljenim prostorima, oformljenim institucijama, koje djeluju na prostoru Biskupije požeške od njenog uspostavljanja jula 1997. godine do danas, ali i sa planovima i projektima koji bi tek trebali da se ostvare. Odmah je uočljivo da se posebna pažnja posvećuje mladima, njihovom obrazovanju i vaspitanju.

Stoga je, u nastavku posjete, Mitropolit Jovan sa svojim domaćinom Biskupom Škvorčevićem upravo posjetio obrazovne institucije Požeške biskupije: osnovnu školu i gimnaziju u kojoj se provode dva programa, klasični i opšteg usmjerenja. Učenici osnovne škole su Mitropolita Jovana pozdravili pjesmom, a potom se Mitropolit upoznao sa onim starijim- gimnazijalcima kojima je poželio uspjeh u učenju i radu. O radu škola govorili su direktori g. Ivica Žuljević i g. Robert Mokri.

U susretu sa učiteljima i nastavnicima, Mitropolit je pozdravio njihov trud i ljubav koju imaju prema djeci, jer zvanje učitelja je teško i iznad svega odgovorno, ali donosi i iznimnu radost, posebno kada učitelj vidi i susreće svoje učenike kao odrasle, zrele i oformljene ljude. Dogovarana je i daljnja saradnja, susreti i posjete učenika i nastavnika naših Škola koja dijele zajedničke programe i dio su cjelokupnog obrazovanja u Republici Hrvatskoj, ali nastoje i svoje polaznike upoznati sa temeljnim i trajnim hrišćanskim vrijednostima.

Posjetu Požeškoj biskupiji Mitropolit je završio obilaskom katedrale Svete Terezije Avilske, te posjetom Svećeničkom domu, u kome borave penzionisani sveštenici i sveštenici koji rade u biskupijskim ustanovama, zatim Kolegijumu biskupije i Središnjoj biskupijskoj kuhinji u kojoj se pripremaju obroci za učenike i Karitas biskupije.