RADIONICA IKONOPISA I ORNAMENTIKE

Objavljeno:09-05-2016

Na Vaskrsni utorak, 3. svibnja 2016. godine u Srpskoj pravoslavnoj općoj gimnaziji Kantakuzina-Katarina Branković u Zagrebu održana je radionica ikonopisa i crkvene ornamentike.
Jednodnevnu radionicu, koju je vodila profesorica Jelena Hinić, docent na Visokoj školi SPC za umetnost i konservaciju u Beogradu, pohađalo je četrdeset polaznika. Uz domaćine, učenike SPOG-a, polaznici su bili učenice i učenici Ženske opće gimnazije Družbe sestara milosrdnica iz Zagreba, Katoličke gimnazije iz Požege, Islamske gimnazije dr. Ahmed Smajlović iz Zagreba i Školskog centra u Maruševcu Adventističke crkve u Hrvatskoj.
Učesnike radionice, u ime Njegova Visokopreosveštenstva mitropolita zagrebačko-ljubljanskoga gospodina dr. Porfirija pozdravio je protojerej-stavrofor Slobodan Lalić, v. d. ravnatelj Gimnazije, koji je ukazao na značenja ikone u pravoslavlju.
- Danas se pojam ikona koristi na najširem polju ljudskog djelovanja, od kompjutorskih softvera do moderne kulture. Ipak, kada govorimo o pravoslavnoj ikoni, tada na umu imamo mnogo dublju istinu i otkrivamo višu tajnu - istaknuo je svećenik Slobodan Lalić, a profesorica Hinić je prije samog rada polaznike upoznala s tehnikama izrade ikona, miješanjem boja u prahu s vezivom itd. Profesorici Hinić pomagala je njezina asistentica Mara Ognjenović.
Nakon više sati rada i ugodnog druženja vršnjaka polaznici su pored novih iskustava sa sobom ponijeli i svoje radove – prve naslikane ikone i ornamente.
U pripremi radionice učestvovale su vjeroučiteljica SPOG-a Ranka Brkić i nastavnica Rajka Kosanović.
Radionicu koja je organizovana u okvirima projekta Međureligijska kultura i suživot vjerskih zajednica Grada Zagreba posjetila je mr. Katarina Milković iz Gradskog ureda za obrazovanje.
U nastavku pogledajte prilog o događanju na emisiji Hrvatske radiotelevizije Duhovni izazovi i pročitajte utiske učenike Katoličke gimnazije u Požegi.

Zahvaljujemo se učenicima i kolegama iz škola koje su učestvovale na radionici.

Radionica na kojoj smo se upoznali s ikonama i načinom na koji one nastaju naučila nas je mnogočemu. Prije svega naučila nas je strpljenju – inače, 4 sata slikanja svoje prve ikone nije bio lak i brz posao. Zatim nas je naučila suradnji i pomaganju, jer nije svima išlo od ruke slikati ikonu pa je mnogima bila potrebna pomoć prijatelja iz klupe. No, najviše od svega naučila nas je bratskoj ljubavi, jer kad sam pogledao oko sebe nisam vidio pravoslavce, muslimane, adventiste i katolike, vidio sam mlade ljude, ljude koje ne zanima mržnja koju su namjerno nametnuli neki tamo ”veliki” ljudi, već mlade ljude koji žele stvoriti bolju budućnost, neopterećene mlade ljude koji su spremni pomoći svima, koji ne mjere čovjeka prema vjeri i naciji. Upoznao sam mlade ljude koji žive sa svojim Bogom. Upoznao sam mlade ljude koji žive za budućnost, a ne za prošlost.
D. Zubović, učenik Katoličke gimnazije iz Požege
Doista je bilo zadovoljstvo boraviti u ovoj prekrasnoj obrazovnoj ustanovi koja je unatoč svojoj modernosti odisala tradicionalnošću naroda i vjere koja je tu ustanovu osnovala. Također se smatram privilegiranim što sam se okušao u tehnici o kojoj nisam ni sanjao te što sam imao mogućnost raditi s profesionalnim alatima i materijalima kakvi su dostupni uglavnom samo umjetnicima ili, nekada, kraljevskim slikarima. Oduševljen sam mentoricom profesoricom Hinić koja nas je vodila te nas naučila raznim tehnikama slikanja, sjenčanja i teksturiranja. Spoznao sam koliko su pravoslavne ikone bogate raznim tehnikama a upravo to je ars ili tehne – umijeće odnosno vještina. Savršenstvo se u ovoj tehnici postiže satima vježbanja i godinama iskustva što zaslužuje posebno poštovanje i divljenje. Doista, ovo je bilo iskustvo koje bih svaki put iznova proživio!
B. Razumović učenik Katoličke gimnazije iz Požege
( preuzeto sa sajta http://katolicka-gimnazija.hr/index.php/2016/05/05/ikonopisci-kg-a/ )