OTVORENA IZLOŽBA POVODOM DVA STOLJEĆA SRPSKE PROSVJETE U ZAGREBU

Objavljeno:25-04-2015

U ponedjeljak, 20. travnja 2015. godine u SKD Prosvjeta, u Zagrebu otvorena je fotoizložba autorice Ljiljane Vukašinović povodom dva stoljeća srpske prosvjete pri zagrebačkoj crkvenoj općini.
Na otvaranju fotoizložbe nazočili su Mitropolit zagrebačko-ljubljanski g. dr. Porfirije, Episkop kruševački g. dr. David, prof. dr. Milorad Pupovac, mr. Katarina Milković iz Gradske uprave za obrazovanje, g. Čedomir Višnjić, predsjednik SKD Prosvjeta, g. Nikola Lunić, predsjednik SPD Privrednik, gđa Bosa Prodanović, otpravnik poslova Veleposlanstva Srbije u Zagrebu, više sveučilišnih profesora, učenici i profesori Gimnazije i brojni zainteresirani građani.
Izložba je otvorena pjesmom hora Svetoarhangelskog manastira u Kovilju. Prisutne je potom pozdravio prof. dr. Milorad Pupovac, nakon kojeg je o izložbi govorila sama autorica, profesorica Ljiljana Vukašinović povjesničarka umjetnosti, koja je kroz dvadeset i sedam panoa nastojala sažeti dvije stotine godina djelovanja prosvjetnih ustanova pri Srpskoj pravoslavnoj crkvi u Zagrebu i istakla da su temelji prosvjete Srba u Hrvatskoj neraskidivo vezani za Crkvu.
Zapisi spominju da je 1814. godine u Zagrebu osnovana prva srpska narodna škola koja je djelovala u krilu Crkve i uz povremene prekide radila na više lokacija u Zagrebu: u Ilici, Mesničkoj ulici, Margaretskoj ulici, Preradovićevoj, Bogovićevoj. Moderna Srpska pravoslavna opća gimnazija Kantakuzina Katarina Branković, oslonjena na ovu tradiciju, osnovana je prije deset godina, školske 2005. godine, a od 2011. godine nastava se izvodi u novom školskom zdanju u ulici Sveti Duh, u Zagrebu.
Svečanom akademijom u Hrvatskom narodnom kazalištu bit će obilježena ova dva značajna jubileja prosvjete pri Mitropoliji zagrebačko-ljubljanskoj.