СУСРЕТИ У СПОГ-У: ПРЕВЕНЦИЈА ТРГОВАЊА ЉУДИМА

Objavljeno:26-11-2014

У сриједу, 29.10.2014., у 14 часова, угостили смо предаваче загребачког Црвенога крста који су одржали радионицу за све ученике на тему превенције трговања људима. Црвени крст из Загреба укључио се у Програм превенције трговања људима који се проводи у склопу Хуманих вреднота, а одобрила је Агенција за одгој и образовање.

Трговање људима захваћа Хрватску као транзитну земљу те готово подједнако и као земљу поријекла, односно одредишта жртава трговања људима. С обзиром на међународни карактер проблема, чињеница је да је Хрватска важан транзитни правац, којим се користе кријумчари људи. Будући да је Хрватска постала чланица Еуропске уније, кретање трговцима олакшано је због непостојања граница.

Гђа Селма Исламчевић из Црвеног крста говорила је ученицима наше школе о врстама трговања и експлоатације људи, начинима на које се може постати жртва трговања те о посљедицама експлоатирања. Посебно је нагласила опасности на које млади људи требају обратити пажњу приликом тражења посла или путовања, те које мјере могу подузети да не постану жртва трговања људима. Гђа Исламчевић указала је на знакове трговања људима те на начине спречавања и борбе против трговања. Ученици су упознати с установама и организацијама којима се могу обратити у случају сумње на могуће трговање људима. На крају радионице гђа Исламчевић љубазно је одговарала на питања ученика, а договорили смо и будућу сарадњу.