РАДИОНИЦА ЋИРИЛИЧКЕ КАЛИГРАФИЈЕ

Objavljeno:08-01-2014

У сарадњи са СКД Просвјета у оквиру Дана српске културе организована је дводневна радионица ћириличке калиграфије. Први дан радионица је била намијењена за грађанство и ученике, а други дан био је само за ученике Српске православне опште гимназије „Кантакузина Катарина Бранковић“. Водитељица радионице је била Вера Стојшић Гашпаровски.

24.11.2013. у 15 часова у просторијама библиотеке СКД Просвјета отворена је радионица за грађанство и ученике СПОГ „Кантакузина Катарина Бранковић“. Радионица је трајала до 19 часова и у овом времену ученици су се упознали са развојем калиграфије, српском рукописном традицијом, типовима слова, врстама писаљки, фазама у изради калиграфског рада. У току ове радионице ученици су направили скице за свој рад. Радионици је присуствовало једанаест ученика: Невена Митић, Јована Рашета, Александра Осман, Милица Новаковић, Ева-Новела Вукелић, Гордана Поповић, Ена Живковић, Наташа Гостић, Бојана Рајшић, Мане Боца, Љиљана Симоновић, као и професорице Снежана Опачић Башић и Петра Пушкар.

25.11.2013. у периоду 14:30 – 18 часова радионица је за ученике Гимназије настављена у просторијама Школе. У току другог дана радионице ученици су приступили изради својих радова. Већина их је успјела у овом времену у потпуности довршити своје радове. Водитељица радионице овом приликом посветила се детаљном упознавању техничких података при припреми рада са циљем оспособљавања и ученика и професора за будућа калиграфска такмичења. Другом дану радионице уз професорице Опачић Башић и Пушкар присуствовало је десет ученика: Невена Митић, Јована Рашета, Александра Осман, Милица Новаковић, Гордана Поповић, Наташа Гостић, Бојана Рајшић, Мане Боца, Љиљана Симоновић, Тамара Љеповић.

Радионица је прошла у изузетно угодној атмосфери. Ученици су били веома заинтересовани за понуђене садржаје и радо су учествовали. Сарадња са водитељицом радионице била је изузетно професионална и пријатна.
Стечена искуства се примјењују на радионици Азбуке коју при Гимназији води професорица српског језика Петра Пушкар. Радови ученика Гимназије су послани на конкурс који организује Коло српских сестара из Новог Сада.

Петра Пушкар