ГРУПА МЛАДИХ ВОЛОНТЕРА ИЗ ФИНСКЕ ПОСЈЕТИЛИ ГИМНАЗИЈУ

Objavljeno:22-11-2013

Млада група волонтера из Muuramea, општине у средњој Финској, посјетом Хрватској од 17. до 23. октобра учествовала је у Форуму младих у Загребу заједно са својим партнерима и домаћинима из Српског демократског форума (СДФ-а).
У петак, 18. листопада били су гости ученика Српске православне опће гимназије у Загребу. Финска делегација састојала се од шест чланова старости 16 до 18 година, чланова Вијећа младих Мyрскy (хрв. олуја) и вође групе Innola пословног центра младих. Форум младих у Загребу био је главни догађај двосмјерне иницијативе младих коју финанцира Европска Унија под називом Focus on us!. Форум је био прилика за дискусију о томе како би судјеловали у процесу доношења одлука и како би се њихов глас чуо, особито на разини општине, те прилика за размјену искустава и за расправу о политици младих. Посјета је укључивала промотивни догађај организован на Цвјетном тргу у Загребу 21. октобра, што је привукло пажњу знатижељних пролазника. Људи су били заинтересовани за искуства младих Финаца и њихов утицај на доноситеље одлука у Финској. Уз то, Финци су сазнали нешто више о активностима СДФ-а и моделима за заштиту права националних мањина у Хрватској. Вијеће младих Мyрскy није јединствен у Финској јер постоје сличне организације и у другим општинама. Прва вијећа младих у Финској су основана још 1995. године, а данас постоји око 200 активних вијећа младих. Први дјечји парламент основан је 2001. године у граду Тампере, а данас их има око 10 широм Финске. Вијећа младих и дјечји парлманети нису политички оријентисане организације, већ организације које размјењују идеје с општинским и градским представницима. Прије ове посјете представници СДФ-а посјетили су Muurame и Jyvaskyla у Финској гдје су имали прилику научити више о Финској, најбољој могућој пракси у раду с младима, те се упознати с финским моделом вијећа младих те моделом за заштиту националних мањина. Током ове посјете млади Финци су оставили врло добар утисак те су на достојан начин представили своју земљу.