Обилазак пећине Ветернице

Objavljeno:24-10-2013

У суботу, 14. септембра 2013. године, у оквиру наставе географије и редовних планинарских активности школског спортског клуба наше школе, ученици првог и другог разреда, те поједини ученици трећег и четвртог разреда, заљубљеници у здрав живот и планинарење, посјетили су пећину Ветерницу, а под водством разреднице првог разреда, проф. Пушкар, разреднице другог разреда, уједно и водитељице школског спортског клуба, проф. Килибарде, те уз стручно водство проф. географије.
Пећина Ветерница је 1979. године заштићена законом као геоморфолошки споменик природе. Улаз у пећину се налази на надморској висини од 320 метара. Укупна дуљина до сада истражених канала износи 7128 метара, а дужина главног канала износи 2622 метара. Укупна вертикална разлика износи преко 200 метара. За посјетиоце је уређено првих 380 метара пећине.

Ветерница је својом дуљином пета по дужини пећина Хрватске, а најдужа у сјеверној Хрватској. Значајно је археолошко и палеонтолошко налазиште као и поучни примјер кршких појава. Пажњу јавности први је обратио 1889. године Драгутин Горјановић Крамбергер.

Туристички уређен дио Ветернице приказује геоморфолошке феномене који се ријетко виђају у класичним туристичко уређеним пећинама: ерозијски облици звани вртложни лонци који говоре о некадашњем воденом току, пјешчане дине заостале од посљедњег подземног тока који је некада извирао из Ветернице, доњу чељуст изумрлог шпиљског медвједа, фосилно блато, Зденац жеља у Концертној дворани, фосиле шкољкаша из рода Пецтен, јежинаца Цлyпеастер на стропу, Камени слап (саљев настао цијеђењем воде преко стијене и таложењем сиговине) и др. Како у цијелој пећини, тако и у туристичком дијелу пећине хибернира или проводи зимски сан четрнаест врста шишмиша.

Пећина Ветерница налази се у југозападном дијелу Медведнице, изнад села Горњи Стењевец. Удаљена је непуних 9 км од центра Загреба.

Добила је име по струји вјетра која се јавља на улазу услијед разлика у температури ваздуха током године (стална температура пећине је око 10° С).