Обавијест о програму Заштита сигурности дјеце на интернету и у свијету мрежних технологија

Objavljeno:22-12-2019

Дјеца, као најрањивији корисници Интернета, могу бити изложена непримјереним садржајима или понашањима на Интернету и због тога им је потребна потпора одраслих, односно родитеља, неовисно о томе што дјеца о теми сигурности и понашања на Интернету често знају више од самих родитеља.

Програм Заштита сигурности дјеце на интернету и у свијету мрежних технологија покренут је у сурадњи Министарства знаности и образовања и Хрватске регулаторне агенције за мрежне дјелатности (ХАКОМ) те у партнерству с Хрватском поштом. Програм се проводи већ неколико година с циљем упознавања ученика с правилима понашања у виртуалноме свијету и превенцијом електроничког насиља те информирања о сигурности на Интернету. Он пружа додатну помоћ суставном образовању основношколске дјеце, уз давање потребних информација њиховим родитељима о одговомом понашању приликом упорабе мрежних технологија, у тренутку када се дјеца њима почињу самостално користити без сталнога надзора одраслих.

У циљу едукације родитеља и дјеце, ХАКОМ је припремио и видео о заштити дјеце на Интернету који је доступан на повезници https://www.youtube.com/watch?v=zXxXfCbW0ss, а чија је главна намјена упућивање дјеце о прихватљивом и одговорном комуницирању на Интернету те стварању односа повјерења у којем се дјеца одраслима увијек могу обратити ако се због кориштења Интернета осјећају нелагодно, устрашено или угрожено.

Више информација о програму, доступним материјалима и активностима потражите на https://www.hakom.hr/default.aspx?id=1504