Мира Бићанић: Паметну дјецу занима напредно, модерно и будуће

Objavljeno:26-06-2019

Професорица хрватског језика у Српској православној гимназији поводом побједе њених ученика на квизу загребачке Градске књижнице: ‘Сурађивати с таквим младим људима част је и ужитак. И привилегиј - с обзиром на све недостатке образовног система и друштвено-политичку реалност с којом се боримо’
Мира Бићанић, професорица хрватског језика и књижевности у Српској православној опћој гимназији ‘Кантакузина Катарина Бранковић’, позната је као неконвенционална и широко стручна предавачица која усмјерава своје ученике пуних 14 година према доброј литератури, филму, али и грађанској свијести. Њени ученици трећег разреда, Александар Медић, Ђорђе Суботић и Синиша Ненадовић, о којима су Новости већ писале, освојили су прво мјесто из хрватског језика на квизу Градске књижнице Загреб, за који се, како кажу, уопће нису припремали.
Квизаши из гимназије ових дана су звијезде и много вас спомињу и хвале. Што можете рећи о Синиши, Александру и Ђорђу?
Хвала дјеци, но њихов рад, жеља за знањем и интелектуално-духовна отвореност заслужне су за њихов успјех. Сурађивати с таквим младим људима као што су њих тројица част је и ужитак учитељу, и привилегиј - с обзиром на све недостатке образовног система и друштвено-политичку реалност с којом се боримо. Они су паметни и добро одгојени младићи, племенити и скромни. Не заустављају их никакве негативности нити су оптерећени прошлошћу - паметну дјецу занима напредно, модерно и будуће.
Дјеца кажу да су сатови хрватског позив на дебату и размишљање. Колико успијевате радити и оне ствари које нису предвиђене планом и програмом?
Нећемо ваљда усвајати чињенице или тезе, свеједно, о животу или умјетности, повијести без критичког промишљања, сумње и плурализма ставова. Почесто имамо потребу пролонгирати бављење неком темом, попратити је филмом, расправом, трибином, но мало је времена за такав приступ и поједе га строго прописани испитни каталог који нас тјера напријед. Многи колеге пате због тога, покушавајући наставу учинити занимљивом, креативном и корисном, али одмах настављате у галопу јер касните с трансфером нове бујице чињеница прекомјерног градива. Није заживио ни, на примјер, грађански одгој, а неће ни фамозна реформа.
Што мислите о државној матури из хрватског?
Државна матура, или било који сличан будући пројект, нема смисла ако редовна настава не постиже своје крајње образовне исходе и циљеве. Паника, страховање, инструкције, припреме, незадовољство свеучилишних професора знањем и писменошћу студената, бивших гимназијалаца, који не умију размишљати, повезивати, не воле читати, напросто учити… Што вам то говори? Укратко, сви се јако мучимо у наставном процесу за један једноставан циљ: полагање државне матуре. Није проблем у њој, знамо у кому/чему јест.
Пише Ања Кожул
Преузето с: https://www.portalnovosti.com/mira-bicanic-pametnu-djecu-zanima-napredno-moderno-i-buduce