Ученици Српске православне гимназије из Загреба у Београду

Objavljeno:23-04-2019

Ученици Српске православне опште гимназије „Катарина-Кантакузина Бранковић“ боравили су у периоду од 5-7 априла 2019. године у Београду. У Министарству спољних послова 46 гимназијалаца из Загреба примио је министар спољних послова Ивица Дачић.
„Радује ме сусрет са вама, јер ви представљате нову, генерацију рођену после 2000. године које треба да буде мост сарадње и разумевања између Србије и Хрватске“, рекао је министар Дачић приликом сусрета са ученицима једине српске гимназије – средње школе у главног граду Хрватске.
„Ваши преци и сународници, Срби у Хрватској, дали су значајан друштвени, политички, културни, научни и други допринос у изградњи сваке државне заједнице на простору данашње Хрватске. Данас, ви можете да будете поносни што се потомци писаца Петра Прерадовића, Симе Матавуља, Владана Деснице, песника Бранка Радичевића и Григора Витеза, научника Николе Тесле и Милутина Миланковића, композитора Јосифа Руњанина, скулптора Војина Бакића, великог добротвора и привредника Владимира Матијевића, сликара Саве Шумановића, а понеко од вас је можда и потомак чувеног звездиног голмана Владимира Беаре“, рекао је министар и пожелео им угодан боравак у Београду.
Ученици Српске православне гимназије у својој посјети Београду, након Министарства спољних послова, под подршком Управе за сарадњу с дијаспором и Србима у региону, посјетили су Народни музеј, Музеј савремене умјетности, Калемегдан, Саборну цркву, Конак кнегиње Љубице, Скупштину Србије, Народно позориште... Храм Светог Саве многи су уживо видјели први пут. Ондје је ученике дочекао Преосвећени Епископ ремезијански г. Стефан, викар Патријарха српског.