ПОСЈЕТА ПАВИЉОНУ ЗА ОБИЉЕЖАВАЊЕ ГОДИШЊИЦЕ ПРОБОЈА ИЗ ЈАСЕНОВЦА

Objavljeno:11-05-2013

Отварање едукацијског павиљона за обиљежавање пробоја из Концентрацијског логора Јасеновац одржало се на Цвјетном тргу у Загребу. Пројект се успио реализирати уз помоћ Вијећа српске националне мањине Града Загреба, а главни аутори су: Саша Шимпрага, који је заслужан за концепт, Давид Кабалин, за архитектуру, и Нико Михаљевић за дизајн. Обиљежавање годишњице пробоја ове године у Загребу приказао се црним објектом који је алудирао на слику логора. Догађај су посјетили ученици у пратњи професорице историје Слађане Месарек.

Дана 22.4.1945. године догодио се пробој логораша из Јасеновца, највећег концентрацијског логора у Хрватској. Од шесто седамдесет логораша, који су бјежали, деведесет двоје их се спасило. Остали су спаљени и убијени. Сам аутор, Саша, с павиљоном одаје велико сјећање на тисуће људи који су суставно гладовали да би на крају били мучени и заклани. Павиљон је израђен од даски црне боје које асоцирају на архитектуру логора јер материјални остаци не постоје. Такођер, црне даске указују на спаљене бараке након пробоја скупа са логорашима. Улазећи кроз врата павиљона влада осјећај тјескобе све до краја мрачног ходника. Пролазећи ходником, долази се до простора који је ненаткривен и има влажни, земљани под. Остављајући траг на земљи присјећамо се жртви које су данас, нажалост, запостављене и заборављене. Унутар павиљона на даскама налазе се информације чије чињенице говоре о логору Јасеновац. Цијела идеја павиљона урађена је ослањајући се на повијест страшних догађаја који су се одиграли те кобне ноћи.

Јасеновац је једна од експлоатираних тема која још није пронашла своје мјесто у данашњици. Свих ових жртава се увијек присјећамо на годишњим комеморацијама, али то није довољно. Управо зато концепција павиљона, као и њена архитектура, своди се на сјећање сваког страдалог невиног живота. Смјештањем павиљона у центар Загреба аутори су хтјели информирати, укључити и подсјетити грађане на јасеновачке жртве.
Бранислава П.