Дани матерњег језика у Будимпешти

Objavljeno:27-04-2018

Ученице наше школе, Кристина Славуљ, Тамара Гојковић и Јована Вукмановић, су уз пратњу професорица Јасмине Велдић и Бранке Жарковић, учествовале у пројекту „Дани матерњег језика“, одржаног у Будимпешти. „Дани матерњег језика“ трајали су од 18.4. до 21.4.2018. Организатор пројекта била је Српска гимназија „Никола Тесла“. Осим наше школе учествовале су и ученице гимназије „Јован Дучић“ из Требиња.
Програм је почео у сриједу, 18.4. када су домаћини представили facebook профиле о значајним писцима српске књижевности. Затим су гости одржали презентације о Милошу Црњанском (Требиње) и Јакову Игњатовићу (СПОГ), након чега су сви учествовали на радионици „Дух младости“ гдје су ученици читали своје пјесме. По завршетку програма гости су ишли у обилазак града уз пратњу домаћина, посјетивши: Трг хероја, љековито купалиште Сзецхенyи и Градски парк.
У четвртак, 19.4. гости су присуствовали на прва два школска часа. Гости су заједно са домаћинима радили на изради задатка: „Како бих ја осмислио омиљену учионицу“. Након тога ученици 12.б разреда читали су бесједе. Послијеподневне сате гости су искористили за два упознавања с градом посјетили су Вуков споменик на Табану, обишли су Будим, Будимску тврђаву, цркву Светог ап. Матеја и још неколико мјеста значајних за културу Срба у Мађарској.
У петак, 20.4. гости су поново присуствовали на прва два часа. Након тога су професори српског језика представљали своје омиљене писце. Као врхунац ове манифестације одржано је књижевно поподне са писцем Матијом Бећковићем у просторијама Текелијанума.
У суботу, 21.4. организован је обилазак Сентандреје гдје су гости посјетили родну кућу Јакова Игњатовића, споменик Вука С. Караџића, Музеј марципана, цркву „Београђанку“ и музеј у склопу цркве, те обалу Дунава. Након обиласка града гости су се вратили у Будимпешту одакле су кренули за Загреб.