ИЗВЈЕШТАЈ с одржанога дебатног турнира WHO 2017. у Загребу

Objavljeno:21-12-2017

Winter holidays Open (WHO), највећи дебатни турнир у Европи, одржао се у Загребу 15.-17. 12. 2017. године. Започео је свечаном церемонијом отварања у XV. Гимназији (МИОЦ-у), првој школи у Хрватској која има ИБ програм и наставу на енглеском језику још од 1991. године. Све дебате су се требале одржавати у XV. гимазији, али како није било довољно мјеста, 96 тимова и 300-тињак дебатаната из 20 држава размјестили су се на још неколико локација.
Одмах по завршетку отварања WHO-a почело је натјецање. Првога дана турнира имали смо двије дебате на припремну тезу која је гласила „THBT every region should have the right to independent statehood if a majority of its members support this“. Прва дебата је за наш тим била врло успјешна и однијели смо побједу, дебатирали смо против тима из Турске. Друга дебата није била толико успјешна, изгубили од тима из Румуњске, но послије смо сазнали да је ријеч о румуњској репрезентацији па нас тај пораз није погодио. Послије дебате смо имали вечеру и дружење.
Другога дана одржавања турнира, у суботу, све је почело мало раније и стресније: сазнавши у задњи час да је један члан тима болестан и да неће моћи ићи, упомоћ смо позвали матуранта Сергеја Маџаревића , који се спремно одазвао, јер нам је помагао у припреми за турнир и тако је, на срећу, био довољно информиран. Он јест дошао мало неприпремљен, али с обзиром на то да смо га пробудили у суботу, у 8 ујутро, били смо му врло захвални на одазиву. Почели смо у 9 сати с првом, ad hoc дебатом, за коју смо имали сат времена припреме, а касније је одржана и друга ad hoc дебата за коју смо такођер имали сат времена припреме. Послије паузе за ручак услиједила је пета рунда у 16 сати, с другом припремном тезом која је гласила „THBT large tech companies should refuse to release data on their customers to governments even if it's against the law“. И овога пута смо дебатирали против тима из Турске, али не истога. Побиједили смо, но касније смо изгубили од Словенаца и Румуња. Задњу, шесту, рунду дебатирали смо против сјајног домаћина, тј. тима из XV. гимназије, и изгубили. У недјељу је била осмина финала, четвртфинале, полуфинале и финале. Будући да нисмо прошли даље, у недјељу нисмо ишли на турнир, али смо погледали најбоље тимове турнира. Тад је и министрица образовања др. Блаженка Дивјак стигла у посјет турниру и МИОЦ-у, једина из ове кровне институције која је посјетила дебатне активности, од оснутка Хрватскога дебатног друштва као невладине организације, што нас је истински обрадовало.
Ово је натјецање било јако лијепо и корисно искуство, и нема везе што нисмо стигли до финала, драго нам је да смо судјеловали и упознали много људи из других држава, видјели како они дебатирају те чули критике судаца и сазнали што требамо побољшати, а што нам добро иде. Надам се да ћемо ићи и сљедеће године и бити још бољи.
Уна Прица, чланица ДК Споговац
II. разред