(НЕ)ВИДЉИВОСТ ОБРАЗОВАЊА НАЦИОНАЛНИХ МАЊИНА

Objavljeno:21-12-2016

У периоду од 16. до 18. децембра 2016. године у Загребу је боравила група од 50 ученика завршног разреда основних школа са подручја источне Славоније и Подунавља, који су учествовали у низу радионица и пројектних активности којима су се упознали са програмом и радом Српске православне опште гимназије у Загребу.
У систему васпитања и образовања у Републици Хрватској националне мањине су декларативно препознате као приоритетна група и понуђено им је неколико специфичних образовних модела који им обезбјеђују право на образовање на језику и писму мањине. Ипак, у свакодневном животу је ријеч о врло споредној теми друштвене свакодневице о којој се евентуално говори у политичком и негативном тону. Посебан изазов представља провођење модела образовања за српску националну мањину.
Пројектом ( Не)Видљивост образовања националних мањина у Републици Хрватској и презентацијом властитог рада и постигнућа, Српска православна општа гимназија „Кантакузина-Катарина Бранковић“ жели да утиче на подизање видљивости мањинског образовања, али и истакне предности које нису искључиво повезане са питањима очувања националног идентитета и културе већ се тичу и високе квалитете образовања у мањинским школама, и да нагласи динамику рада и посвећености наставника потребама ученика, с нагласком на психолошку подршку и пажњу, школе без насиља итд.
У пројекту чији су носиоци били ученици и наставници Српске православне гимназије учествовали су ученици, наставници и директори основних школа из Борова, Боботе, Бијелог Брда, Бршадина, Даља, Трпиње и Маркушице. Учеснике су поздравили Његово Високопреосвештенство митрополит загребачко-љубљански господин др Порфирије, господин Давор Тркуља, министар савјетник при Амбасади Србије у Загребу, и др Борислав Ђекић, виши савјетник за националне мањине при Агенцији за одгој и образовање.
Наставак пројекта је на прољеће када ће бити организована конференција средњих школа које раде по програму за националне мањине у Хрватској и земљама окружења.
Пројекат је подржан у сарадњи са Управом за сарадњу с дијаспором и Србима у региону из Београда и Српским народним вијећем из Загреба.