ПРВИ КОНГРЕС СПД "ПРИВРЕДНИКА"

Objavljeno:26-09-2012

У поводу 115. година од оснивања Српског привредног друштва „Привредник“, основаног 23.09.1897. године у Загребу, од тада успјешног трговца и добортвора Владимира Матијевића, „Привредник“ је 22. 09. 2012. године организовао Први конгрес привредникових стипендиста и српске омладине под називом „Положај и перспективе младих у Републици Хрватској“ . Благословом Његовог Високопреосвештенства Митрополита загребачко-љубљанског г. Јована, Конгрес је одржан у свечаној дворани Духовног центра Српске православне цркве Митрополије загребачко-љубљанске у Загребу, Свети Дух 122.
Благословом Његовог Високопреосвештенства Митрополита загребачко-љубљанског г. Јована конгрес је одржан у свечаној дворани Духовног центра Српске православне цркве Митрополије загребачко-љубљанске у Загребу, Свети Дух 122. Свечана дворана је била испуњена младима који су дошли из цијеле Хрватске. Присутни су били и ученици Српске православне опште гимназије „Кантакузина Катарина Бранковић“, такођер заинтересовани за ову проблематику.Посебно задовољство организаторима, али и домаћину чинило је присуство предсједника Републике Хрватске проф. др Иве Јосиповића. Изасланик градоначелника града Загреба био је уважени господин Славко Којић, прочелник Градског уреда за финанције. Међу присутнима је био и Његова Екселенција г. Станимир Вукићевић, амбасадор Републике Србије са члановима Амбасаде.

Након уводног дјела Избора радног предсједништва, поздравним говором се обратио г. Никола Лунић, предсједник Српског привредног друштва „Привредник“. Потом су присутне поздравили Митрополит загребачко-љубљански господин Јован, а након њега предсједник Републике Хрватске господин Иво Јосиповић, поздравивши добротворни рад овог друштва и пожељели истом много успјеха у времену које је пред нама.

Усљедила су предавања предавача:

Идентитет и млади, протојереј-ставрофор Слободан Лалић.

Поврат имовине као претпоставка развоја српских институција у РХ и укључивање младих у њих, проф. др Слободан Узелац.

Млади у избеглиштву и перспективе повратка у контексту поштовања Анекса „Г“ Бечког споразума о сукцесији, Миодраг Линта, проф.

Хрватска у Европској унији: перспективе младих, проф. др Дејан Јовић.

Запошљавање младих и провођење Уставног закона о правима националних мањина, др Сњежана Васиљевић.

Школовање младих и солидарност у друштву, проф. др Игор Радека.

У двије дискусије присутни на овом предавању, са предношћу младих, имали су прилику учествовати у дискусији, постављати питања, тражити појашњење одређених недоумица, али и дати своје приједлоге за рад овог Друштва и свеопштег положаја младих у Републици Хрватској, посебно припадника националних мањина. Након усвајања закључака и затварања Конгреса, млади су имали прилику обићи комплекс нове зграде Гимназије. За њих је организатор припремио послужење, а све предаваче и уважене госте Митрополит Јован је угостио ручком, у трпезарији Гимназије, гдје се након уводне ријечи Митрополита наставило угодно дружење и разговор.