(NE)VIDLJIVOST OBRAZOVANJA NACIONALNIH MANJINA

Objavljeno:21-12-2016

U razdoblju od 16. do 18. prosinca 2016. godine u Zagrebu je boravila skupina od 50 učenika završnog razreda osnovnih škola s područja istočne Slavonije i Podunavlja, koji su sudjelovali u nizu radionica i projektnih aktivnosti kojima su se upoznali s programom i radom Srpske pravoslavne opće gimnazije u Zagrebu.
U sustavu odgoja i obrazovanja u Republici Hrvatskoj nacionalne manjine su deklarativno prepoznate kao prioritetna skupina i ponuđeno im je nekoliko specifičnih obrazovnih modela koji im osiguravaju pravo na obrazovanje na jeziku i pismu manjine. Ipak, u svakodnevnom životu riječ je o vrlo sporednoj temi društvene svakodnevice o kojoj se eventualno govori u političkom i negativnom tonu. Poseban izazov predstavlja provođenje modela obrazovanja za srpsku nacionalnu manjinu.
Projektom (Ne) Vidljivost obrazovanja nacionalnih manjina u Republici Hrvatskoj i prezentacijom vlastitog rada i postignuća, Srpska pravoslavna opća gimnazija \"Kantakuzina-Katarina Branković\" želi utjecati na podizanje vidljivosti manjinskog obrazovanja, ali i istakne prednosti koje nisu isključivo povezane s pitanjima očuvanja nacionalnog identiteta i kulture već se tiču i visoke kvalitete obrazovanja u manjinskim školama, i da naglasi dinamiku rada i posvećenosti nastavnika potrebama učenika, s naglaskom na psihološku podršku i pažnju, škole bez nasilja itd.
U projektu čiji su nositelji bili učenici i nastavnici Srpske pravoslavne gimnazije sudjelovali su učenici, nastavnici i ravnatelji osnovnih škola iz Borova, Bobote, Bijelog Brda, Bršadina, Dalja, Trpinje i Markušice. Sudionike su pozdravili Njegovo Visokopreosveštenstvo mitropolit zagrebačko-ljubljanski gospodin dr Porfirije, gospodin Davor Trkulja, ministar savjetnik pri Veleposlanstvu Srbije u Zagrebu, i dr Borislav Đekić, viši savjetnik za nacionalne manjine pri Agenciji za odgoj i obrazovanje.
Nastavak projekta je na proljeće kada će biti organizirana konferencija srednjih škola koje rade po programu za nacionalne manjine u Hrvatskoj i zemljama okruženja.
Projekt je podržan u suradnji s Upravom za suradnju s dijasporom i Srbima u regionu iz Beograda i Srpskim narodnim vijećem iz Zagreba.