RADIONICA ĆIRILIČKE KALIGRAFIJE

Objavljeno:08-01-2014

U saradnji sa SKD Prosvjeta u okviru Dana srpske kulture organizovana je dvodnevna radionica ćiriličke kaligrafije. Prvi dan radionica je bila namijenjena za građanstvo i učenike, a drugi dan bio je samo za učenike Srpske pravoslavne opšte gimnazije „Kantakuzina Katarina Branković“. Voditeljica radionice je bila Vera Stojšić Gašparovski.

24.11.2013. u 15 časova u prostorijama biblioteke SKD Prosvjeta otvorena je radionica za građanstvo i učenike SPOG „Kantakuzina Katarina Branković“. Radionica je trajala do 19 časova i u ovom vremenu učenici su se upoznali sa razvojem kaligrafije, srpskom rukopisnom tradicijom, tipovima slova, vrstama pisaljki, fazama u izradi kaligrafskog rada. U toku ove radionice učenici su napravili skice za svoj rad. Radionici je prisustvovalo jedanaest učenika: Nevena Mitić, Jovana Rašeta, Aleksandra Osman, Milica Novaković, Eva-Novela Vukelić, Gordana Popović, Ena Živković, Nataša Gostić, Bojana Rajšić, Mane Boca, Ljiljana Simonović, kao i profesorice Snežana Opačić Bašić i Petra Puškar.

25.11.2013. u periodu 14:30 – 18 časova radionica je za učenike Gimnazije nastavljena. U toku drugog dana radionice učenici su pristupili izradi svojih radova. Većina ih je uspjela u ovom vremenu u potpunosti dovršiti svoje radove. Voditeljica radionice ovom prilikom posvetila se detaljnom upoznavanju tehničkih podataka pri pripremi rada sa ciljem osposobljavanja i učenika i profesora za buduća kaligrafska takmičenja. Drugom danu radionice uz profesorice Opačić Bašić i Puškar prisustvovalo je deset učenika: Nevena Mitić, Jovana Rašeta, Aleksandra Osman, Milica Novaković, Gordana Popović, Nataša Gostić, Bojana Rajšić, Mane Boca, Ljiljana Simonović, Tamara Ljepović.

Radionica je prošla u izuzetno ugodnoj atmosferi. Učenici su bili veoma zainteresovani za ponuđene sadržaje i rado su učestvovali. Saradnja sa voditeljicom radionice bila je izuzetno profesionalna i prijatna.
Stečena iskustva se primjenjuju na radionici Azbuke koju pri Gimnaziji vodi profesorica srpskog jezika Petra Puškar. Radovi učenika Gimnazije su poslani na konkurs koji organizuje Kolo srpskih sestara iz Novog Sada.

Petra Puškar