INTERVJU MITROPOLITA PORFIRIJA ZA POLITIKU

Objavljeno:27-10-2020

Kao predsednik školskog odbora i mitropolit zagrebačko-ljubljanski, zaduženi ste i za Pravoslavnu gimnaziju u Zagrebu. Kako protiče školska godina u uslovima pandemije Kovida-19 u ovoj jedinoj gimnaziji SPC?

Hvala vam što ste čitaoce podsetili da je „Katarina Kantakuzina Branković” jedina gimnazija Srpske Pravoslavne Crkve. Zasluga za ovu činjenicu ne pripada meni, budući da sam ovu instituciju zatekao dolaskom na čelo Mitropolije zagrebačko-ljubljanske pre šest godina. Takođe sam vam zahvalan što tim povodom imam priliku da pomenem svog prethodnika blažene uspomene mitropolita Jovana Pavlovića (1936–2014), koji je osnivanjem ove škole i podizanjem za nju izuzetno moderne i funkcionalne školske zgrade krunisao vekovne prosvetne napore srpskog naroda na prostorima današnje Hrvatske.

Što se pak tekuće godine tiče, nastava se, prema merama Ministarstva nauke i prosvete i Zavoda za javno zdravstvo Republike Hrvatske, odvija uživo. No, mi smo za slučaj potrebe pripremili još dva modela. Prema jednome bi se putem interneta periodično odvijao samo deo nastave, dok bi, prema drugome, nastava isključivo bila na daljinu. Iskreno se molimo Bogu da za time uopšte ne bude potrebe.

Kakav je položaj Srpske pravoslavne gimnazije u hrvatskom obrazovnom sistemu, ko su đaci, koliko je interesovanje za školovanje?

Posebno mi je drago što ova gimnazija opšteg tipa već petnaest godina uspešno funkcioniše u okviru državnog sistema. U njoj svake godine stasa generacija maturanata, koja zatim uspešno nastavlja obrazovanje na visokoškolskim institucijama u Hrvatskoj, Srbiji i u drugim zemljama Evrope i sveta. Većina učenika su pravoslavni Srbi. Oni kroz ponuđeni model obrazovanja izučavaju i maternji jezik, ćirilično pismo, teme iz nacionalne istorije, geografije i umetnosti. Pravoslavnu veronauku pohađaju svi đaci, pri čemu oni sa višim interesovanjem imaju priliku da se neposrednije uključe u svetotajinski život Crkve.

Ovom prilikom želim da istaknem i bitnu novinu u strukturi novoprimljenih učenika. Ona se vidi u tome što je od njih 24, koji su ove godine upisali prvi razred, tačno polovina iz Zagreba. Inače je broj đaka iz urbanih sredina ranije bio znatno manji, po jedno ili dvoje u razredu. Ne praveći razliku među učenicima, ovu promenu najpre shvatam kao znak oslobađanja našeg naroda od straha. To je bitan znak uspešnosti gimnazije i njenog predanog kadra, ali i napora društva, grada Zagreba, kao i nas u Crkvi i srpskoj zajednici.

Životne okolnosti srpske manjine u Hrvatskoj tokom poslednjih decenija su bile takve da su u njima uvek do izražaja dolazile reči apostola Pavla upućene Crkvi u antičkom Korintu: „Bdite, stojte u veri, držite se muški, budite jaki. Sve da vam biva u ljubavi.” (1 Kor 16, 13) Ovaj poziv na budno promatranje sveta danas je još više podstaknut duhom postindustrijskog društva i globalne kulture, koje zajedno sa profesorskim kolegijumom nastojimo da upoznamo u segmentu koji se tiče odrastanja mladih.

Prenosimo dio teksta intervjua datog Jeleni Čaliji (objavljen u Politici u nedjelju, 25. oktobra). Intervju u cijelosti možete pročitati na adresi: http://mitropolija-zagrebacka.org/intervju-mitropolita-porfirija-za-politiku/