ПОТПИСАН ПРОТОКОЛ О САРАДЊИ ИЗМЕЂУ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ОПШТЕ ГИМНАЗИЈЕ КАНТАКУЗИНА-КАТАРИНА БРАНКОВИЋ И Е-ГИМНАЗИЈЕ ИЗ НОВОГ САДА

Objavljeno:14-06-2016

У новосадској Градској кући 10. јуна 2016. године потписан је Протокол о сарадњи између Српске православне опште гимназије \'\'Кантакузина-Катарина Бранковић\'\' и приватне \'\'Е гимназије\'\' и Спортске гимназије из Новог Сада. Протокол су потписали директор \'\'Е гимназије\'\' Небојша Јовановић и в.д. директор Српске православне опште гимназије из Загреба протојереј-ставрофор Слободан Лалић, у присуству градоначелника Новог Сада Милоша Вучевића.
Градоначелник је пожелио срдачну добродошлицу представницима образовних установа.
- Задовољство је сведочити успостављању сарадње која има све елементе да буде успешна. Имао сам прилику да будем гост обе образовне установе и уверио се у посвећеност и велики труд који запослени улажу у свакодневни рад. Православну гимназију у Загребу посетио сам као гост Митрополита загребачко-љубљанског господина др Порфирија Перића, а највише ме је импресионирало, то што српску гимназију не похађају ђаци једне вероисповести, што говори о широкогрудости наше цркве и нашег народа. Надам се да ће Протокол о сарадњи у пракси дати добре резултате, и мислим да би ђаци из новосадске Е- гимназије требало да посете православну гимназију у Загребу како би стекли искуство о томе како се живи и ради у тамошњим околностима – истакао је градоначелник Милош Вучевић.
Према речима директора \'\'Е гимназије\'\' Небојше Јовановића потписисвање Протокола представља први споразум између православне гимназије из Загреба и неке школе у Србији.
- Драго нам је што ћемо овим путем неговати традицију, културу и историју наше земље, као и српски језик и ћирилицу, а наша Гимназија свесрдно подржава Удружење за заштиту ћирилице. Радићемо на размени ученика, професора, на културно-уметничким пројектима у намери да обогатимо искуство и знање младих људи – рекао је Јовановић.
Како је казао протојереј-ставрофор Слободан Лалић у Нови Сад је благословом Митрополита загребачко-љубљанског дошао скоро цео колектив те образовне установе.
- Захваљујем се Градоначелнику што нас је угостио и омогућио да овде потпишемо Протокол који је основ за почетак интензивније сарадње наших гимназија. Та сарадња ће уродити плодом и то ће најпре осетити наши ученици – закључио је протојереј-ставрофор Слободан Лалић.
Преузето са http://www.novisad.rs/
Дванаест наставника Српске православне опште гимназије боравило је у дводневној посјети Новом Саду на позив колега и домаћина из приватне \'\'Е гимназије\'\' и Спортске гимназије из Новог Сада. Овом приликом организована је посјета чувеној новосадској гимназији „Јован Јовановић Змај“ , сусрет са наставним особљем и директором др Радивојем Стојковићем. Посјета Новом Саду је допуњена обиласком Манастира Каћ и Манастира Ковиљ гдје нас је сестринство и братство дочекало љубазном добродошлицом.