PRVI KONGRES SPD "PRIVREDNIK"

Objavljeno:26-09-2012

U povodu 115. godina od osnivanja Srpskog privrednog društva „Privrednik“, osnovanog 23.09.1897. godine u Zagrebu, od tada uspješnog trgovca i dobortvora Vladimira Matijevića, „Privrednik“ je 22. 09. 2012. godine organizovao Prvi kongres privrednikovih stipendista i srpske omladine pod nazivom „Položaj i perspektive mladih u Republici Hrvatskoj“. Blagoslovom Njegovog Visokopreosveštenstva Mitropolita zagrebačko-ljubljanskog g. Jovana, Kongres je održan u svečanoj dvorani Duhovnog centra Srpske pravoslavne crkve Mitropolije zagrebačko-ljubljanske u Zagrebu, Sveti Duh 122.
Svečana dvorana je bila ispunjena mladima koji su došli iz cijele Hrvatske. Prisutni su bili i učenici Srpske pravoslavne opšte gimnazije „Kantakuzina Katarina Branković“, također zainteresovani za ovu problematiku.Posebno zadovoljstvo organizatorima, ali i domaćinu činilo je prisustvo predsjednika Republike Hrvatske prof. dr Ive Josipovića. Izaslanik gradonačelnika grada Zagreba bio je uvaženi gospodin Slavko Kojić, pročelnik Gradskog ureda za financije.

Među prisutnima je bio i Njegova Ekselencija g. Stanimir Vukićević, ambasador Republike Srbije sa članovima Ambasade.Nakon uvodnog djela Izbora radnog predsjedništva, pozdravnim govorom se obratio g. Nikola Lunić, predsjednik Srpskog privrednog društva „Privrednik“. Potom su prisutne pozdravili Mitropolit zagrebačko-ljubljanski gospodin Jovan, a nakon njega predsjednik Republike Hrvatske gospodin Ivo Josipović, pozdravivši dobrotvorni rad ovog društva i poželjeli istom mnogo uspjeha u vremenu koje je pred nama.

Usljedila su predavanja predavača:Identitet i mladi, protojerej-stavrofor Slobodan Lalić

Povrat imovine kao pretpostavka razvoja srpskih institucija u RH i uključivanje mladih u njih, prof. dr Slobodan Uzelac

Mladi u izbeglištvu i perspektive povratka u kontekstu poštovanja Aneksa „G“ Bečkog sporazuma o sukcesiji, Miodrag Linta, prof.

Hrvatska u Evropskoj uniji: perspektive mladih, prof. dr Dejan Jović

Zapošljavanje mladih i provođenje Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, dr Snježana Vasiljević

Školovanje mladih i solidarnost u društvu, prof. dr Igor Radeka.

U dvije diskusije prisutni na ovom predavanju, sa prednošću mladih, imali su priliku učestvovati u diskusiji, postavljati pitanja, tražiti pojašnjenje određenih nedoumica, ali i dati svoje prijedloge za rad ovog Društva i sveopšteg položaja mladih u Republici Hrvatskoj, posebno pripadnika nacionalnih manjina. Nakon usvajanja zaključaka i zatvaranja Kongresa, mladi su imali priliku obići kompleks nove zgrade Gimnazije. Za njih je organizator pripremio posluženje, a sve predavače i uvažene goste Mitropolit Jovan je ugostio ručkom, u trpezariji Gimnazije, gdje se nakon uvodne riječi Mitropolita nastavilo ugodno druženje i razgovor.