Посјета Кловићевим дворима - Изложба Милене Павловић Барили - Снови и сањарење

Objavljeno:22-11-2013

Дана 22. октобра 2013. године ученици трећег и четвртог разреда су уз пратњу професорице ликовне умјетности посјетили изложбу српско-талијанске сликарице Милене Павловић Барили те се боље упознали с умјетничким опусом ове авангардне умјетнице.

Милена Павловић Барили рођена је у Пожаревцу 5. новембра 1909. године. Сликарско образовање стекла је у београдској Умјетничкој школи, а касније је студијe сликарства наставила у Минхену. Најзначајнији дио Милениног умјетничког опуса настао је изван граница Југославије, одакле је Милена отишла у рано прољеће 1930. године. Готово читаво десетљеће својим је животом и радом била везана за западноевропске умјетничке метрополе (Лондон, Париз и Рим),гдје се дружила и излагала с најистакнутијим представницима европске умјетничке аванграде.

Пред сами почетак Другог свјетског рата у августу 1939. године Милена је отпутовала у Њу Јорк, гдје је остала до своје преране смрти. Милена је у САД-у била ангажована на комерцијалном дизајну, прије свега као илустратор најугледнијих америчких модних журнала и часописа за уређење интеријера и екстеријера (Vogue, Town country, Charm, Glamour). Рат је спријечио њен повратака у Европу те је умрла у Њу Јорку 6. марта 1945. године. По завршетку рата, Миленин муж пренио је урну с Милениним посмртним остацима у Рим. Урна је похрањена на мјесто гдје су јој касније покопани родитељи.

Дјела која смо видјели у Кловићевим дворима су власништво Фондације Миленин дом, Галерија Милена Павловић Барили, а изложба представља пресјек умјетничког опуса Милене Павловић Барили, почевши од раних радова рађених у техници уља на платну и пастеле,преко оригиналних модних креације које нису имале комерцијални караткер, до зрелог умјетничког опуса,а карактеришу га енигматске композиције те рекламни дизајн рађен за америчке модне часописе. Видјели смо Миленину личну вечерњу хаљину,ципеле и торбицу која је изложена заједно с њеним умјетничким радовима.

Посјетивши ову изложбу упознали смо се с дјелима једине представнице постнадреализма у Србији, чији значај прелази границе Србије. Ми, као ученици Српске православне опште гимназије били смо заиста изненађени сазнањем колики је успјех постигла једна умјетница из наше регије, те нам је част и велико задовољство било упознати се с њеним радовима али и заиста занимљивом биографијом.

Бојана Рајшић и Јована Рашета