Испраћај 13. генерације матураната СПОГ-а

Objavljeno:26-07-2021

Наставници, родитељи и пријатељи испратили су, 2. 7. 2021. године, 13. генерацију матураната Српске православне опште гимназије (СПОГ) "Kантакузина Kатарина Бранковић" у Загребу. Након вечерње у капелици Св. Саве, присутнима се обратио директор, протојереј ставрофор Слободан Лалић.

- Након четири године школовања данас имамо десет зрелих и одговорних људи, за што заслуге има и њихова разредница, наставница српског језика Петра Пушкар, која је уложила пуно труда, знања и времена да дочекамо овај дан. Ово је била генерација с изузетно добрим успјехом, а вјерујем да ће и њих и све нас обрадовати резултати матурских испита одржаних посљедњих седмица - рекао је Лалић који је пренио поздраве патријарха и загребачког митрополита Порфирија, који је ранијих година присуствовао овим скуповима, али је сада спријечен бројним обавезама. Поздравио је и потпредсједника Владе Бориса Милошевића те чланове породице Вуцелић који годинама донирају средства и помажу рад школе.

- Иако смо на почетку били суочени с бројним изазовима, могу закључити да је бити разредница овој генерацији било изузетно лијепо и благослов за мене - рекла је Петра Пушкар, истичући да међу њима има и научника и умјетника и спортиста.

- Можемо бити поносни да смо допринијели успјеху ове генерације и зато желим да остварите своје жеље и снове, као и да имате снаге и устрајности како би превладали тешке ситуације, али да прије свега останете људи - подвукла је Пушкар и подијелила поклоне матурантима, док су пригодне награде добили ученица генерације Мартина Телента, као и Ања Фицнар и Никола Рњак.

У име генерације присутнима се обратио Никола Рњак.

- Професори су првенствено били наши пријатељи који су, осим што су нас пуно тога научили, неријетко дијелили с нама животне мудрости и тако нам помогли да се снађемо у великој средини у коју смо дошли. Свако од нас дошао је с неким афинитетом који након ове четири године још боље можемо развијати, а надам се и да ћемо сачувати наше пријатељство и након што кренемо даље - рекао је и захвалио свима за подршку, стечено образовање и позитиван утицај који су имали на ученике.

- Научили смо много тога, али то смо могли научити у било којој другој школи. Овђе смо научили да се не срамимо свог поријекла, да поштујемо тко смо и да поштујемо и волимо друге. Хвала професорима који су нас обликовали као људе које данас као пуно зрелије и озбиљније чека велико путовање, казао је Рњак, љубитељ шаха и будући студент стројарства.

- Иако се осјећам супер, жалим што одлазим јер ме за ову школу вежу само лијепе успомене, рекла је Ања Фицнар. - Kао осмашица била сам у недоумицама коју школу да упишем. Уписала сам гимназију и не жалим. Зато позивам све који могу и желе да се упишу, јер смо велика обитељ у којој се пуно учи због чега уписујемо добре факултете, али у којој се и пуно дружимо.

- Нисам очекивала да ће ми дати титулу ђака генерације јер међу нама има стварно добрих ђака. Вјерујем да ћемо сви бити добри људи, успјешни у свом послу и који ће се трудити да ову државу и друштво изведемо на свјетлији пут. Kолико год ове ријечи звуче клишеизирано, ја се надам и вјерујем у њих - рекла је Мартина Телента.

- С дистанце од четири године, могу да кажем да сам сретна да ова школа постоји и да младим Србима даје могућност да се образују и напредују, као и да се уздижу као личности, а коначно и да буду припадници образоване мањине овог друштва - рекла је Мартина која ће студирати медицину или биомедицину.

- Вјерујем да ће ова школа примити још много ученика јер у српској заједници постоји пуно младих и квалитетних људи који су спремни да нас поведу напријед, нагласила је.

Преузето са: https://www.portalnovosti.com/fotogalerija-danas-smo-zreli-ljudi