Сјајан потез загребачке православне гимназије

Objavljeno:21-06-2021

Ученици трећег разреда Српске православне опште гимназије "Кантакузина Катарина Бранковић" у Загребу осмислили су своју верзију улошкомата с бесплатним улошцима и тако помогли својим колегицама.

- На сату социологије, код професорице Јадранке Резић, у разговору с ученицима она је потакнула ту тему, што се ученицима допало. То је била прилика да и ми направимо корак да се улошци и хигијенске потрепштине за жене третирају као неопходни свакој женској особи - истичу ученици Михаел Келеува и Стевана Гојковић с којима смо разговарали након свечаног пуштања у рад.

- Након идеје да на такав начин помогнемо нашим колегицама, кренули смо с реализацијом. Писали смо произвођачу хигијенског материјала "Виолета" д.о.о. и они су нам врло брзо одобрили донацију уложака. Затим смо тражили твртке које би нам могле донирати улошкомате, али нам нису одговориле, па само сами конструирали и израдили два примјерка у два женска WЦ-а који су сада и инсталирани. Нема ту неке науке, улошци су послагани у кутије и само се извлаче - рекао је Михаел, истичући да је у пројекту уз професорицу Резић учествовало 13 ученика трећег и један ученик другог разреда који је помогао у изради, а да је акција од момента обраћања за донацију до пуштања у рад трајала два и пол мјесеца.

Стевана додаје да има школа чији су професори и директори осигурали улошке својим ученицама.

– Али ми смо први који смо као разред тражили и бесплатно добили донацију јер желимо да подигнемо свијест о томе да све дјевојке и жене немају исту приступачност хигијенским производима. Улошци би требали бити бесплатни у цијелој држави, јер менструација није ствар избора; то је одређено рођењем и не може се од тога побјећи - рекла је Стевана.

Подсјетимо, Влада је крајем марта одбила приједлог заступнице Анке Мрак Тариташ да се ПДВ на улошке са садашњих 25 спусти на пет посто, иако их по истраживањима преко десет посто жена и дјевојака тешко или никако може приуштити па користе тоалетне папире, газе, вату…

- Свакако бисмо се прикључили некој петицији да се смањи ПДВ. То би био добар почетак, али би било боље да се ПДВ на њих укине, па и да улошци постану бесплатни. Зато требамо подузимати акције да нешто промијенимо - рекла је Стевана.

Да то не би била једнократна акција, постоје планови да овај пројект наставе будуће генерације ученика који ће писати молбе и нудити компанијама да буду партнери пројекта бесплатног улошкомата.

Акција ученика има и језичну посљедицу.

- До сада ни у једном службеном рјечнику нисмо наишли на ријеч "улошкомат" тако да можемо рећи да смо измислили једну нову ријеч у хрватском језику - истиче Михаел.

преузето с: https://www.portalnovosti.com/sjajan-potez-zagrebacke-pravoslavne-gimnazije