ПАСХАЛНИ ПРИЈЕМ У СВЕЧАНОЈ ДВОРАНИ ГИМНАЗИЈЕ И ДУХОВНОГ ЦЕНТРА

Objavljeno:20-04-2012

Његово Високопреосвештенство Митрополит загребачко-љубљански г.г. Јован, дана 19. априла 2012. године организовао је Пасхални пријем за представнике вјерских заједница у Републици Хрватској.
Пријем је одржан у свечаној дворани Гимназије и Духовног центра. Гости су поздрављени пјесмом мјешовитог хора Саборног храма Преображења Господњег и ученика Гимназије. У уводној ријечи Митрополит је гостима пожелио добродошлицу и истакао да је овај празнични период након Васкрсења Христовог добра прилика за заједнички сусрет и позвао госте да погледају новоизграђени простор Гимназије и Духовног центра. Централно предавање, пропраћено видео презентацијом, којим је одушевио присутне слушаоце, одржао је проф. др Драго Роксандић, редовни професор на одсјеку за историју Филозофског факултета Свеучилишта у Загребу. Тема предавања је била „Српско православље у Банској Хрватској и хрватски народни препород (1835-1848)". Предавање су слушали ученици и професори Гимназије.
Догађај је за ученике имао двоструки значај јер су слушали предавача, редовног професора на загребачком свеучилишту („професора својих професора"), али исто тако ученици су могли видјети један добар примјер сусрета, пријатног разговора и дружења представника вјерских заједница у Хрватској.