У ПРАВОСЛАВНОЈ ГИМНАЗИЈИ У ЗАГРЕБУ ПРОСЛАВЉЕН СВЕТИ САВА

Objavljeno:29-01-2019

Светом Литургијом у гимназијској капели и пригодном Светосавском приредбом ученика у Српској православној општој гимназији „Кантакузина-Катарина Бранковић“ у Загребу прослављен је Свети Сава, први архиепископ и просветитељ српски.
Свету Литургију служио је високопреподобни архимандрит Данило (Љуботина) уз саслуживање протосинђела Венијамина, протојереја-ставрофора Слободана Лалића, ђакона Петра Козакијевића, те присутних верника загребачке парохије и ученика Гимназије.
Сабрању се обратио архимандрит Данило говорећи о Светом Сави као светитељу Цркве Христове, али и о Катарини Кантакузини Бранковић, у своје вријеме поседници Медведграда и Градеца, те је пожелио ученицима да овде, у овом црквеном училишту, стекну оно најосновније – врлине добрих и поштених људи, користећи љубав својих наставника и гостопримство које им се пружа. Након ломљења славског колача, у свечаној школској дворани изведен је пригодни програм ученика Гимназије под насловом Шапат векова инспирисан поетском речју о српским манастирима и јубилеју наше Цркве (1219-2019).
Приредби су присуствовали: амбасадор Републике Србије у Загребу Мира Николић, која је најбољој ученици Гимназије уручила таблет уређај, Катарина Милковић, изасланица градоначелника Града Загреба, председник Вијећа српске националне мањине Града Загреба Александар Милошевић, председник СПД „Привредник“ Никола Лунић, свештенство загребачке Цркве. Затим, универзитетски професори из Загреба Наталија Видмаровић, Душан Маринковић, Никола Сарапа и Синиша Таталовић, потпредседник СКД „Просвјета“, Мевлуди Арслани, директор Исламске гимназије и заменик муфтије, наставници и васпитачи из ученичких домова, родитељи ученика и бројни бивши ђаци.
Дан Светог Саве је најсвечанији дан у Гимназији коме се ученици највише радују јер себе представљају на креативан начин свесни да овај дан заједно прослављају са свим српским школама, ма где се налазиле.