ЕКСКУРЗИЈА УЧЕНИКА ЗАВРШНОГ РАЗРЕДА ГИМНАЗИЈЕ

Objavljeno:25-04-2013

У периоду од 19. до 21. априла 2013. године 17 матураната Гимназије у пратњи своје разреднице професорице Јадранке Резић и других наставника, били су на матурантској екскурзији у Бечу – граду чија историја је у значајној мјери утицала на судбину православних Срба све до почетка XX вијека. Отуда је циљ овог путовања био упознавање културних, повијесних и вјерских садржаја главног града Аустрије са посебним освртом на чињенице које су оставиле трага у историјским збивањима и културном наслијеђу нашег народа.

Тако су ученици посјетили дворац Белведере, једну од најљепших бечких знаменитости који је изграђен у XVIII вијеку као љетна резиденција принца Еугена Савојског. Као аустријски војсковођа и државник посебно се истакао у побједама против Турака код Петроварадина и Београда 1716. и 1717. године. Ове побједе значиле су заустављање даљњег продора Отоманске империје ка европском континенту и претходиле су успостављању Пожаревачког мира 1718. године.

У години у којој се прославља 200 година од рођења Његоша ( 1813 – 1851 ) ученици су обишли чувену штампарију јерменског манастира која се налази у седмом бецирку у Бечу, у којој је Петар II Петровић Његош штампао Горски Вијенац, Вук Стефановић Караџић пријевод Новог Завјета на српски језик, Бранко Радичевић поједине своје пјесме итд.
Ученици су потом обишли Оперу, Парламент, дворац Хофбург, катедралу Светог Стефана, хотел Захер.

У пету недељу поста ученици су присуствовали Светој литургији у храму Светог Саве у Бечу, гдје их је дочекао настојатељ храма презвитер Славиша Божић са свештенством. Овдје су се ученици још детаљније упознали са историјом настанка Српске црквене општине и парохије Светог Саве у Бечу од почетка XVIII вијека до данас када је због све већег броја православних Срба у Бечу и Аустрији основана нова Епархија аустријско-швајцарска.

У повратку ученици су посјетили Марибор гдје су дочекани од надлежног пароха јереја Саве Косојевића.

Екскурзије на завршетку средњошколског образовања имају научни, педагошки, али и васпитни значај, а као посебан догађај који обиљежи цјелокупно школовање остају ђацима у трајном сјећању због тога ученици благодаре свима који су помогли његову реализацију: Митрополиту загребачко-љубљанском Господину Јовану, православној црквеној општини у Загребу, протојереју-ставрофору Милану Дудуковићу из Цеља, ад Радијатор Зрењанин и другим приложницима.